Zorganizowany transport ciężarowy

Dyslokacja wszelkich towarów odbywa się za pomocą środków transportu. Środki transportu funkcjonują w systemach, zależnie od napędu, który je porusza. Ze względu na popularność i powszechność dostępu, trzeba tu omówić transport samochodowy, który jest zorganizowany w systemie baz, rozlokowanych na terenie całego kraju. Dzięki temu systemowi transport samochodowy jest mobilny i cieszy się ogromną popularnością.

Do czego służą przyczepy?

przyczepy ciężaroweBazy transportowe posiadają samochody ciężarowe do przewozu różnych towarów.  Samochody te dzieli się na 3 kategorie, w zależności od nośności: do 3,5 tony, do 12 ton i powyżej 12 ton. Zważywszy na fakt, że transportowane są towary o różnych parametrach gabarytowych i wagowych, bazy transportowe muszą dysponować takimi środkami transportu, aby najekonomiczniej wykonać zlecenie przewozu towarów. Do tego celu służą przyczepy ciężarowe. Jest duży wybór tych przyczep, zarówno pod względem nośności, jak i innych parametrów, np. osi. Są również przyczepy specjalnego przeznaczenia, jak np. cysterny, chłodnie czy lawety. W bazach transportowych wykorzystywane są przede wszystkim przyczepy dwu i trzy osiowe. Jak sama nazwa wskazuje są one przyczepiane do samochodów ciężarowych, dzięki czemu takim połączonym środkiem transportu można przewozić jednorazowo cały zadany towar. Wykorzystywanie przyczep w transporcie drogowym jest niewątpliwie podyktowane rachunkiem ekonomicznym.   Jednak nie bez znaczenia jest tutaj również ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, gdyż dwa pojazdy ciężarowe napędzane są przez jeden silnik samochodowy. W związku z tym, wszystkie bazy transportowe powinny być wyposażone w odpowiednią liczbę przyczep ciężarowych, aby ograniczyć do niezbędnej, ilość uruchomianych        samochodów. Oczywiście park przyczep powinien być mocno zróżnicowany aby zaspokoić wszystkie potrzeby transportowe zleceniodawców, bez niepotrzebnego wykorzystywania pojazdów o zbyt dużych gabarytach. Jest to szczególnie ważne kiedy towar o dużych gabarytach nie jest zbyt ciężki i z uwagi na jego ciężar, wystarczy jeden samochód ciężarowy z dołączoną przyczepą lub dwoma.

Dysponowanie większą liczbą przyczep pozwala na optymalne zorganizowanie transportu, szczególnie na krótkich dystansach. W czasie przewozu załadowanych przyczep, ładowane są kolejne, a następnie przewożone do miejsca rozładunku. Nie ma problemu z zakupem przyczep na polskim rynku. Ponadto istnieje szeroki system wypożyczalni, dysponujących tego typu sprzętem. Z tej formy najczęściej korzystają użytkownicy przyczep specjalistycznych.