Ten rodzaju instalacji ogrzewania centralnego nie stanowi jej obowiązkowego elementu. W przypadku jednak, jeśli plan instalacji uwzględnia jego obecność, niezbędna jest instalacja zbiornika wyrównawczego. Wiąże się to przede wszystkim z jego strategiczną funkcją, która przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania instalacji, jej funkcjonalność, a także efektywniejsze wykorzystanie jej potencjału. Z uwagi na swoją rolę, zbiorniki wykonywane są z bardzo wytrzymałych materiałów.
Wytrzymały zbiornik wyrównawczy
Przede wszystkim na rynku dostępne są dwa rodzaje zbiorników wyrównawczych – otwarte oraz zamknięte. Dla niektórych wybór może się okazać się nieco skomplikowany, dlatego warto objaśnić jakie są różnice pomiędzy nimi i kiedy stosuje się poszczególne typy. Najczęściej zbiornik otwarty montuje się w przypadku instalacji grzewczej, zasilanej paliwem stałym. Jest rodzajem zabezpieczenia w przypadku zbytniego nagrzana się wody. Nadmiar pary zostaje bezpośrednio odprowadzony poprzez kanalizację. Natomiast zbiornik podłącza się bezpośrednio do kotła rurą wznośną. W przypadku kotłów zasilanym olejem lub gazem wykorzystuje się naczynia przeponowe, czy zbiorniki zamknięte. Budowa zbiornika jest bardziej złożona, niż w przypadku zbiorników otwartych. Wytrzymałe naczynia wyrównawcze ze stali nierdzewnej to przede wszystkim wysokiej jakości produkty, wykonane z odpowiednich materiałów, pozwalających zbiornikowi na spełnianie jego funkcji. Podstawowym zadaniem zbiornika jest regulacja ciśnienia powstałego w wyniku podgrzewania wody. Bez odpowiedniej kompensacji mogłoby dojść do uszkodzenia kotła bądź poszczególnych elementów instalacji grzewczej, co potencjalnie prowadzi do niebezpiecznych sytuacji oraz wiąże się ze sporymi kosztami, wynikającymi z potrzeby naprawienia usterki. Stal to świetny materiał, bardzo wytrzymały, odporny na wysokie ciśnienie, który pozwala na produkcję bezpiecznych zbiorników wyrównawczych. Dodatkowa ochrona przed korozją przekłada się na żywotność zbiorników.
W różnego rodzaju instalacjach ogrzewania centralnego, niezbędnym elementem okazuje się naczynie wyrównawcze. Jego podstawowym zadaniem jest kompensacja ciśnienia powstałego w wyniku podgrzewania wody oraz zmniejszenie poziomu pary, której nadmiar, w połączeniu z ciśnieniem, mogłyby uszkodzić kocioł grzewczy lub część instalacji grzewczej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje naczyń wyrównawczych – otwarte, przeznaczone do pieców zasilanych paliwem stałym oraz zamkniętych, przeznaczonych do pieców gazowych oraz olejnych.