Zastosowanie gzymsów ze styropianu

Moda na ozdabianie domów nie przemija. Już w starożytności najbardziej zamożni mieszkańcy zdobili swoje domy kolumnami, rzeźbieniami, gzymsami, boniami. Wszystkie te sposoby wykańczania elewacji cały czas są modne pomimo, że minęły tysiące lat. Chętnie sięgamy po nie nawet w nowoczesnym budownictwie. Jest to prosty sposób aby wykończyć ściany budynku i nadać im ciekawy charakter. W ten sposób nasz dom na pewno będzie wyróżniać się spośród pozostałych.

Nieprzemijające styropianowe gzymsy

gzyms ze styropianuJeśli przyjrzymy się starym kamienicom zauważymy na ich elewacji gzymsy. Dawniej ciężkie wykonywane z kamienia, później z lżejszego i tańszego gipsu. Dziś gzymsy są stosowane tak w jednorodzinnych domach jak i niskich blokach. Obecnie gzyms ze styropianu produkowany jest z bardzo trwałego materiału utwardzonego dodatkowo żywicą epoksydową. Dzięki temu jest on odporny na czynniki atmosferyczne i jest do tego bardzo trwały. Jego lekkość to kolejna zaleta, nie obciąża on elewacji. Za jego zastosowaniem przemawia też szybki i prosty montaż. Nie potrzebne są do tego specjalne narzędzia. Wystarczy klej, trochę umiejętności manualnych i odrobina wolnego czasu. Taki gzyms należy po przyklejeniu do warstwy ocieplenia pokryć tynkiem sztukateryjnym. Gzymsy często umieszcza się pod parapetami. I jest zastosowanie które ma nie tylko na celu ozdobę elewacji i okna ale także pełni funkcję ochronną. Chroni ścianę przed ściekaniem po niej wody deszczowej przez którą robią się nieestetyczne ciemne zacieki na elewacji. Gzymsy to także sposób na oddzielenie kondygnacji pięter w budynku. Można je także umieszczać nad oknami lub drzwiami w postaci półkoli czy łuków. Możemy też nimi obramować całe drzwi czy okna dookoła. Wybór wzorów jest bardzo szeroki. Mogą być bogato zdobione i rzeźbione lub mieć po prostu ozdobne rowki czy schodki. Są też stosunkowo tanie zwłaszcza, że kiedyś mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Dziś jest to luksus, na który stać absolutnie każdego. Są one też łatwo dostępne zarówno w marketach budowlanych jak i w sieci.

Gzymsy nadają budynkowi nieodpartego uroku. Podkreślają delikatnie jego charakter. Nadają mu szyku i elegancji. Zrobienie gzymsów to niby drobny zabieg, który ma jednak bardzo duży wpływ na końcowy wygląd domu. Wiele osób właśnie dlatego sięga po sztukaterię. Jest ona zawsze na czasie. Pasuje do każdego stylu, aranżacji. Świetnie komponuje się zarówno z elewacją jak i we wnętrzu domu. Jest to też szybki sposób na odświeżenie budynku i zmianę jego wizualizacji.