Podczas leczenia kanałowego kanały zapalne zakażone bakteriami w korzeniu zostają całkowicie przywrócone. W żywym zębie kanały te zawierają tak zwaną miazgę zębową, czyli naczynia krwionośne i tkankę łączną. Powodem niszczenia jest to głęboko sięgająca próchnica, która pozwala bakteriom penetrować wnętrze zębów, a towarzyszy temu pulsujący ból. Wówczas konieczne staje się leczenie kanałowe, które dawniej było mało skuteczne. Dziś jednak dzięki nowoczesnym sprzętom można dłużej cieszyć się zębem po leczeniu kanałowym.
Dlaczego mikroskopijne leczenie kanałowe?
Szczęśliwym zakończeniem leczenia kanałowego jest wyleczony i pozbawiony bakterii ząb, który może dalej wykonywać swoją pracę, czyli gryźć, żuć, stabilizować przeciwstawne zęby i kości szczęki, a być może nawet nosić protezy w późniejszych latach. Dlatego leczenie kanałowe jest prawie zawsze o wiele bardziej wskazane z dentystycznego punktu widzenia niż jego alternatywy – wyrywanie zęba i wstawienie implantu lub mostu noszonego przez sąsiednie zęby. Koszty leczenia kanałowego są mniej uciążliwe w porównaniu z kosztami leczenia implantologicznego, dlatego opłacalne jest omawiane mikroskopowe leczenie kanałowe Kraków posiada gabinety stomatologiczne, gdzie można wykonać taki zabieg tanio, a nawet na raty. Warto dodać, że leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej skomplikowanych procedur w stomatologii. To, co wygląda tak prosto na schemacie, w rzeczywistości jest znacznie bardziej skomplikowane. Aby dentysta mógł znaleźć wejścia do wszystkich kanałów korzeniowych w rozwierconej zębinie korony zęba, pozostawiając możliwie jak najwięcej nienaruszonej korony zęba i nie powodując ubocznego uszkodzenia w sensie przypadkowych pęknięć dna miazgi lub korzeni zębów, potrzebny jest mikroskop. Dawniej dentysta musiał szukać kanałów prawie na ślepo, ponieważ odpowiednie struktury wewnątrz zęba są często mniejsze niż zdolność widzenia ludzkiego oka. Użycie mikroskopu jest tak pomocne, że żaden specjalista, który kiedykolwiek z nim pracował, nigdy nie chce wrócić do starej metody.
Leczenie kanałowe wymaga precyzji. Jeśli kanał korzeniowy nie zostanie zauważony lub materiał organiczny pozostanie w przetwarzanych kanałach, to tylko kwestia czasu, zanim infekcja i stan zapalny ponownie się rozwiną. W przeszłości około co piąty pacjent musiał mieć to doświadczenie po leczeniu kanałowym. Konieczne stało się kolejne leczenie lub ostatecznie usunięcie zęba. Dzięki mikroskopowi chirurgicznemu można teraz zrobić to znacznie lepiej