Wykwity na kostce brukowej – skąd się biorą?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zobaczyć na swojej kostce brukowej nietypowe plamy w kolorze rdzy? Jest to niestety powszechny problem osób, które nawożą trawniki nawozami wapniowymi. Usuwanie plam nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy podstawowa wiedza o chemii, aby wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Plamy z nawozu na kostce brukowej – jak usunąć?

usuwanie plam po nawozie z kostki brukowejPowodem wystąpienia rdzawych wykwitów na kostce brukowej nie musi być nawóz wapniowy. Czasami zdarza się, że trawnik jest podlewany wodą mocno zażelazioną – czyli taką, która zawiera dużo żelaza. Taka woda bardzo często występuje studniach przydomowych lub w systemach nawadniających na działkach. Po kontakcie z kostką brukową, może ją bardzo wyraźnie odbarwić. Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś usunąć plamy po nawozie wapniowym lub zażelaźnionej wodzie, wiesz na pewno, że jest to dość trudne. Wiele detergentów zostawia odbarwienia, ponieważ są one tak mocne, że wnikają głęboko w strukturę kostki. Istnieją domowe środki na to, jak pozbyć się plam na kostce brukowej. Jednym z nich jest użycie napoju typu cola. Wystarczy wylać go na chodnik lub podjazd, a zawarta w nim chemia powinna skutecznie wywabić powstałe przez nawóz lub wodę odbarwienie. Jest to jednak rozwiązanie dość nieekonomiczne – ponieważ napoje te są dość drogie – a także nieekologiczne. Pamiętaj, że zawierają one naprawdę dużo substancji, które są szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale także ekosystemu, który otacza twój dom. Innym popularnym domowym na usuwanie plam po nawozie z kostki brukowej jest przygotowanie roztworu z kwasu szczawiowego. Możesz go zakupić bez większego problemu w Internecie oraz wielu sklepach z chemią. Substancja ta jest także często używana w pszczelarstwie – warto się tam za nim rozejrzeć. Przygotowanie takiego roztworu może być jednak problematyczne. Należy odpowiednio wyliczyć proporcje kwasu szczawiowego, aby był on na tyle silny, by rozpuścił plamę, jednak nie za silny, by nie zostawił dodatkowych odbarwień. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odpowiedniej chemii. Pamiętaj jednak, by korzystać z niej bardzo ostrożnie – najlepiej w pochmurny dzień, by detergent nie nagrzewał się i nie wydzielał szkodliwych oparów.

Usuwanie plam z kostki brukowej jest czasochłonne. Wystarczy jednak znaleźć sposób, który najlepiej sprawdza się na twoim podjeździe lub chodniku. Każda kostka brukowa jest inna i wymaga innej techniki czyszczenia. Metodami prób i błędów, w końcu znajdziesz idealny sposób, dzięki któremu wykwity w końcu znikną!