Wykorzystanie nietypowych kół pasowych w przemyśle

 

W przemyśle konieczność innowacyjnych produkcji i przemyśleń sprawia, że nie zawsze większość urządzeń linii produkcyjnej stanowi standardowe rozwiązania. Wiele maszyn jest przerabianych dla naszych potrzeb i niekiedy niewiele łączy je już z oryginałem, który był dostępny na początku. Oczywiście takie rozwiązanie powoduje konieczność przeróbek i zakup nietypowych części do modernizacji. Tutaj chciałbym nieco powiedzieć o silnikach elektrycznych i kołach pasowych w nich stosowanych.

Stosowanie nietypowych kół pasowych w mechanizmach

nietypowe koła pasoweW liniach produkcyjnych szczególnie tych dużych lub zajmujących się ciężką obróbką urządzania napędzają silniki elektryczne, które za pomocą przekładni lub pasków przekazują napęd na mechanizmy innych urządzeń. Dobrym przykładem są tutaj kruszarki i przesiewacze, gdzie napęd wymaga dużej siły dlatego stosowane są tam duże silniki elektryczne o mechanizmach paskowych. Koła pasowe na tych urządzeniach są dość duże ze względu na gabaryty poruszanych urządzeń. Aby przerobić taką maszynę często stosuje się inne średnice kół aby zmienić charakterystykę pracy urządzenia, ewentualnie zwiększyć jego wydajność. Nie zawsze koła pasowe w standardowych wymiarach pasują do takiej przeróbki i należy wtedy zastosować nietypowe koła pasowe, które będą odpowiednie dla założonej przez nas pracy urządzenia. Takie koła nie jest łatwo dorobić i trzeba się posilać albo dużymi zakładami produkcyjnymi, które po wysłaniu zlecenia wykonają dla nas takie koło, albo poszukać w hurtowniach i dobrych sklepach kół od innych urządzeń lub producentów tworzących nietypowe wymiary aby dopasować najbardziej odpowiedni rozmiar dla nas. To drugie rozwiązanie jest częściej stosowane, a ze względu na to, że wybór jest ogromny, jest duża szansa odniesienia sukcesu w tej kwestii. Nie zawsze musimy dobrać rozmiar idealnie dobrany, niekiedy możemy pójść na pewne drobne ustępstwa lub posilić się manewrem pomiędzy kołem napędowym, a odbiorczym zmieniając ich rozmiary co spowoduje uzyskanie tego samego efektu w inny równie skuteczny sposób. Przyniesie to korzyść finansową oraz technologiczną dla firmy która liczy się z kosztami i pełnią one dla niej istotną rolę.

Warto trzymać się i mieć kontakt do najlepszych hurtowni zarówno motoryzacyjnych jak i przemysłowych, które posiadają duży wybór asortymentu. Szczególnie firmy, które często podejmują się modernizacji swoich urządzeń powinny posiadać takie kontakty na równi ze zdolną ekipą techniczną, która potrafi takie elementy modernizować.