Wykonanie pomiarów instalacji elektrycznej w Małopolsce

Instalacja elektryczna w naszych domach przynosi dużo pozytywnych korzyści w postaci dostarczanego prądu mającego ułatwić nam życie. Konsekwencją jej używania jest jednak pewne ryzyko związane z naszym bezpieczeństwem. Awaria instalacji oraz jej nieprawidłowe użytkowanie może spowodować, że porazi nas prąd lub wybuchnie w mieszkaniu pożar. Aby temu przeciwdziałać potrzebny jest okresowy przegląd i serwis układu instalacji w naszym domu.

Serwis instalacji i pomiar elektryczny w Małopolsce

pomiary elektryczne w MałopolsceW samej tylko Małopolsce istnieje około kilku milionów gospodarstw domowych. Wliczając w to jeszcze zakłady pracy i lokale publiczne możemy doliczyć się nawet kilkunastu miejsc gdzie jest wykonana instalacja elektryczna. Sam prąd odpowiednio używany jest dość bezpieczny, aby jednak do takiego bezpieczeństwa doprowadzić trzeba przede wszystkim wykonać odpowiedni przegląd naszych instalacji. Podstawowe pomiary elektryczne w Małopolsce wykonuje dziesiątki firm i aby zapewnić sobie spokój należy skorzystać z oferty jednej z nich i przeprowadzić odpowiednie badania w naszym domu. Pomiary obejmują sprawdzenie działania zabezpieczeń naszej instalacji przeciwporażeniowej, która z reguły składa się z bezpieczników i odpowiednich urządzeń uzupełniających jak wyłączniki różnicowe, przeciwprzepięciowe. Sprawdza się także oporność instalacji odgromowej i zabezpieczenia z nią związane. Badania polegają na teście zachowania bezpieczników na podstawie mierników, które odpowiednio generują symulacje przepięcia. Ma to na celu sprawdzenia jak zachowa się nasza instalacja na wypadek zwarcia lub dotknięcia kabla fazowego przez osoby postronne. Elektrycy posiadają atestowany i skalibrowany sprzęt i przeprowadzą całe badania w sposób kompleksowy po czym wystawią odpowiednie zaświadczenie. W niektórych sytuacjach badanie wymagane jest przez prawo. Na przykład firmy i instytucje powinny wykonywać pomiary skuteczności instalacji przeciwporażeniowej raz na pięć lat. W razie kontroli lub wystąpieniu jakiegoś niepożądanego zdarzenia brak takiej informacji może skutkować problemem z wypłatą odszkodowania.

Pomijając aspekty prawne warto zrobić takie pomiary dla samego siebie. Wiadomo, że niewiele osób zakłada, że porazi nas prąd, ale często niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć. Co by się stało z nami gdyby na przykład zalało nam łazienkę, a nie posiadalibyśmy lub mieli nieskuteczną ochronę? Zapewne przypłacilibyśmy to naszą lub czyjąś śmiercią dlatego lepiej zawczasu bronić się przed tym dostępnymi metodami.