Wybór farby do kuchni

 

W ubiegłym roku przeprowadziłam kapitalny remont swojej kuchni. Wśród wielu dylematów, przed którymi stanęłam był także ten dotyczący wyboru odpowiedniej farby. Ściany mają, jak wiadomo niebagatelne znacznie w ocenie całościowego wyglądu pomieszczenia. Długo zatem zastanawiałam się wraz z mężem, jaką farbę wybrać. Nie chodziło nam tylko o dobór odpowiedniego koloru, ale także o klasę farby. Nie jesteśmy wprawnymi malarzami pokojowymi, więc obydwoje uważnie czytaliśmy wszelkie dołączone do produktów instrukcje. Dowiedzcie się, co wybraliśmy, czytając tekst.

Szare i beżowe farby do wnętrz

farby lublinGdy wraz z mężem po raz pierwszy stanęłam przed regałami pełnymi farb, nie wiedziałam nawet, gdzie patrzeć i na co zwracać uwagę. Na szczęście mój luby jest osobą z natury bardzo spokojną i z uśmiechem na twarzy zaczął ze mną przygodę z poznawaniem różnych farb. Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do tych regałów, przy których znaleźliśmy wielką tabliczkę z napisem „farby do wnętrz”. No właśnie, jakoś nawet o tym nie pomyślałam, że podstawowy podział tego typu produktów dotyczy miejsca ich użytkowania. Farby używane do malowanie mebli ogrodowych czy płotów to przecież całkowicie inna kategoria niż te, które mają pokryć ściany naszych sypialni czy kuchni. Skoro już trafiliśmy w odpowiednie miejsce zaczęliśmy uważnie rozglądać się dookoła. Naszą uwagę zwrócił podział produktów na półkach. Puszki z farbami były ułożone według producentów, a następnie zgodnie z proponowanymi paletami kolorów. Bardzo przydatne okazały się różne gazetki znajdujące się obok regałów w sklepie. Zwierały one nie tylko palety kolorów, ale także gotowe już propozycje połączeń kolorystycznych na ścianach różnych pomieszczeń. Zasugerowaliśmy się jednym ze zdjęć i znaleźliśmy nasz ideał. Ponieważ zamówiliśmy meble kuchenne, których blaty były drewniane, zaś fronty wykonane z beżowego akrylu, wiedzieliśmy, że szukamy farby dopełniającej nasze wnętrze w stylu skandynawskim. Jeśli zaś idzie o szczególnie interesujące nas szare farby Lublin to miasto, w którym znajdziemy ich bardzo dużo. Szary to bowiem kolor szczególnie u nas lubiany.  dobrze sprawdza się w połączeniu z drewnem. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że kupimy dwie plamoodporne farby w odcieniach właśnie szarości.

Wybór farby wydaje się, czymś niezwykle prostym, jednak dla laika, który nigdy wcześniej tego nie robił, może to być zajęcie nieco kłopotliwe. Najlepiej przed dokonaniem wyboru nieco się doszkolić i poczytać trochę na ten temat. Ja i mój mąż skupiliśmy się na czytaniu opisów farb zawartych na ich opakowaniach oraz analizie wydanych przez poszczególnych producentów ulotek reklamowych. Pomogło.