Wybieramy odpowiednie okulary dla daltonistów

Wad wzroku jest naprawdę wiele. Z jednymi, takimi jak daltonizm, czy astygmatyzm możemy się urodzić. Inne mogą pojawiać się później, gdyż dużo czasu spędzamy na czytaniu, czy pisaniu na komputerze. Dla osób, które są krótko i daleko wzrokowcami zawsze znajdziemy odpowiednie okulary lub soczewki. Na rynku pojawiły się też okulary dla osób, które nie widzą dokładnie kolorów. Dla daltonistów okulary to ogromna wygoda, gdyż wreszcie mogą widzieć świat w kolorach, które widzą osoby nie cierpiące na tę wadę wzroku.

Dzięki okularom daltoniści cieszą się kolorami 

daltonizm okularyŻycie daltonistów nie należy do najłatwiejszych, gdyż mają oni kłopoty z odróżnianiem kolorów i barw. Co do zasady oczy daltonistów nie odróżniają barwy zielonej bez względu na jej intensywność. Podobnie jest z kolorem czerwonym i żółtym, tu również mamy zaburzoną percepcję. Największe trudności spotykają te osoby na ulicach i skrzyżowaniach, gdzie mamy sygnalizację świetlną. Daltonista musi nauczyć się widzenia kolorów, by móc prowadzić samochód. Musi pamiętać, w którym miejscu jest ustawione światło zielone i czerwone. Ostatnimi laty zaczęto przeprowadzać różne badania kliniczne wśród osób mających problemy z odróżnianiem kolorów. Dzięki nim można było stworzyć okulary, które przeznaczone są właśnie dla nich. Jeśli chodzi o daltonizm okulary zawsze wykonywane są na indywidualne potrzeby każdego chorego. Dzięki ich noszeniu świat nabiera barw, które widziane są z odpowiednią ostrością, co jest bardzo dużym komfortem dla tych, którzy wcześniej mieli problemy z percepcją barw. Osoby cierpiące na daltonizm zawsze muszą udać się do okulisty, który zawsze dobierze szkła korekcyjne. Możliwe jest też niezastąpienie okularów soczewkami kontaktowymi, choć okulary są praktyczniejsze i tańsze, gdyż soczewki zawsze muszą być wymieniane każdego dnia lub raz na dwa tygodnie. Gdy będziemy mieli receptę na okulary, zawsze będziemy mogli dobrać pasujące do naszej twarzy okulary, w których będziemy dobrze widzieć i w końcu będziemy mogli oglądać świat w prawdziwych i wyrazistych kolorach. 

Potencjalnie do takiej wady wzroku, jaką jest daltonizm można się przyzwyczaić. Nie warto jednak męczyć się z domyślaniem, jaki kolor widzimy i postawić na szkła, które dobierane są do indywidualnych potrzeb osoby z daltonizmem. Skończą się więc problemy ze złym widzeniem dwóch podstawowych barw, jakimi jest zieleń i czerwień. Zawsze musimy jednak udać się do okulisty, który wypisze odpowiednią receptę na szkła korekcyjne. Potem możemy już tylko wybierać oprawki i widzieć świat w ostrzejszych barwach.