Wybieramy najlepszy kurs dla płetwonurków

Miłośników oglądania rafy koralowej przybywa z roku na rok. Nic w tym dziwnego, gdyż w ofercie wczasów, czy zagranicznych wyjazdów jest cała masa wypraw dla płetwonurków. Również w naszym kraju, zwłaszcza na Mazurach możemy pływać i oglądać lokalną faunę i florę. By zostać płetwonurkiem musimy jednak cieszyć się dobrym zdrowiem oraz ukończyć specjalistyczny kurs, po którym uzyskamy odpowiednie umiejętności i pozwolenia na nurkowanie w wodach o różnej głębokości.

Kursy dla płetwonurków muszą być profesjonalne

kurs płetwonurka - poznańJeśli chcemy zostać płetwonurkiem musimy umieć pływać, zanim jeszcze zaczniemy myśleć o kończeniu różnych kursów. Musimy też mieć zaświadczenie od lekarza, który wskaże, iż nasze zdrowie pozwala nam na ukończenie odpowiedniego kursu. Gdy chorujemy na płuca lub nadciśnienie, nasz lekarz może nie wydać nam odpowiedniego zaświadczenia. Jeśli zaś chodzi o sam kurs płetwonurka – Poznań ma wiele szkół pływackich, które zajmują się też organizowaniem fachowych kursów. Wszystkie szkolenia muszą być przeprowadzone przez doświadczonych profesjonalistów, którzy nurkują już od kilku lub kilkunastu lat. Pływanie w głębinach, nawet w celu obejrzenia z bliska rafy koralowej jest zajęciem niebezpiecznym i musimy przejść drobiazgowe szkolenie, by wiedzieć, jak zachować się w każdej sytuacji, która może przytrafić się nam pod wodą. Na kursach i szkoleniach w pierwszej kolejności nauczymy się teorii, w zakres której będą wchodziły zarówno zajęcia dotyczące budowy i noszenia sprzętu do nurkowania, jak i przekazana zostanie nam wiedza o znakach, które dajemy pod wodą, na wypadek, gdyby sprzęt uległ uszkodzeniu, czy źle byśmy się poczuli. Musimy też nauczyć się asekuracji innego płetwonurka, gdyż i takie tragedie mogą na nas czekać w różnych głębinach. Oprócz nauczenia się samej teorii, musimy też przejść określoną ilość godzin praktycznych polegających na nurkowaniu w różnych akwenach wodnych. Na samym początku zaczynamy najczęściej naszą naukę na basenach, gdyż to właśnie w nich najłatwiej uczy się odpowiedniego zanurzania i oddychania.

Każdy płetwonurek, zanim nim zostanie, musi przejść odpowiednie szkolenie lub kurs poświęcony nurkowaniu. Składa się on zarówno z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych pod okiem doświadczonego instruktora. Zawsze powinniśmy więc wybierać zajęcia organizowane przez kluby dla płetwonurków, którzy mają bogate doświadczenie i nauczą nas wszystkiego od podstaw. Zawsze musimy bowiem wiedzieć, jak powinniśmy zachować się w wodzie na wypadek awarii sprzętu, czy nagłego złego samopoczucia. Na pierwsze wyprawy zawsze powinniśmy mieć ze sobą doświadczonego instruktora lub płetwonurka.