Urządzenie łazienki to niełatwe zadanie – wnętrze to często bywa małe lub nieustawne, ma niestandardowy kształt lub trudne do zagospodarowania wnęki. Wykonanie projektu, który połączy funkcjonalność z estetycznym wykończeniem, to prawdziwe wyzwanie. Spójna aranżacja przestrzeni, dopasowanie do indywidualnych potrzeb, a także właściwe rozplanowanie wyposażenia, mebli oraz dodatków zapewni wszystkim domownikom wysoki komfort użytkowania każdego dnia, niezależnie od dostępnego metrażu.
Jak stworzyć plan wymarzonej łazienki?
Optymalne zagospodarowanie przestrzeni to klucz do aranżacji funkcjonalnego wnętrza. Na niewielkim metrażu liczy się każdy centymetr, a milimetry mogą zadecydować o tym, czy z łatwością otworzymy pralkę lub drzwi kabiny prysznicowej. Uwzględnienie minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia to niezwykle ważny etap aranżacji łazienki – warto rozważyć ten aspekt już na etapie tworzenia projektu, biorąc pod uwagę umiejscowienie poszczególnych instalacji. Pamiętajmy więc o wolnej przestrzeni przed wejściem do wanny lub pod prysznic, a także przed miską sedesową oraz umywalką, kierując się zasadą – lepiej kilka centymetrów za dużo, niż za mało. Zwróćmy również uwagę na potencjalne kolizje pomiędzy poszczególnymi sprzętami, a także drzwiami i oknami. Myśląc nad aranżacją łazienki, warto zawczasu poszukać inspiracji i zdecydować, jaki styl nas interesuje. Dzięki temu zyskamy motyw przewodni, do którego będziemy się odwoływać, wybierając kolorystykę, materiały, a w końcu – wyposażenie, unikając chaosu i nieuporządkowania. Spójność jest bardzo ważna, szczególnie w małych wnętrzach, takich, jak łazienki, gdzie łatwo o przytłoczenie przestrzeni. Jeśli interesuje nas najlepsze projektowanie łazienek – Poznań to miasto, gdzie znajdziemy profesjonalistów, którzy dopasują łazienkę do naszych indywidualnych potrzeb. Wart również wiedzieć, iż większość łazienek w mieszkaniach charakteryzuje się niewielkim metrażem – w takim wypadku warto pokusić się o rozwiązania, które pomogą nam optycznie powiększyć przestrzeń. Oprócz stosowania jasnych kolorów warto stawiać na odbijające światło powierzchnie, przeszklenia, a także duże lustra. Większość Jeśli nasza łazienka ma niestandardowy kształt, np. jest wąska i długa lub posiada wnęki, możemy w prosty sposób wizualnie wyrównać jej proporcje za pomocą kolorów płytek. Jak wiadomo – jasne płytki optycznie powiększają wnętrze, jak również sprawiają, że wyłożona nimi powierzchnia wizualnie się oddala. Ciemne natomiast działają odwrotnie – pomniejszą wnętrze, a także wzrokowo przybliżą ścianę, na której je umieścimy. Dzięki temu możemy dowolnie manipulować kształtem pomieszczenia, by wydawało się bardziej foremne. By wizualnie powiększyć niewielkie wnętrze, warto również uwolnić podłogę od nadmiaru wyposażenia i sprzętów, decydując się na opcje zawieszane.
Zaprojektowanie łazienki to niełatwa sprawa. By wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrały, były dopasowane do potrzeb domowników i pozwalały na komfortowe użytkowanie, warto zasięgnąć pomocy projektanta. Doświadczony specjalista przygotuje indywidualny plan, zgodny z naszymi oczekiwaniami, a także przedstawi paletę możliwości aranżacyjnych, którymi możemy się zainspirować.