Wiele rodzajów dygestoriów laboratoryjnych

Praca w laboratorium nie należy do najłatwiejszych i najbezpieczniejszych. W środowisku laboratoryjnym chemik może mieć kontakt z bardzo groźnymi substancjami. W gestii pracodawcy jest ograniczenie szkodliwego wpływu stosowanych chemikaliów. Aby osiągnąć ten cel wielu z nich decyduje się na zakup dygestorium laboratoryjnego. Ten specjalistyczny sprzęt niesie ze sobą wiele zalet. Zabezpiecza pracownika przed szkodliwymi oparami oraz przed poparzeniami na skutek rozlania chemikaliów. Na bieżąco kontroluje także stopień skażenia powietrza, a w przypadku popełnienia błędu i utworzenia mieszanki wybuchowej, skutecznie chroni pracowników laboratorium przez skutkami eksplozji.

Cechy solidnego dygestorium laboratoryjnego

solidne dygestoriumNa obecnym rynku można spotkać wiele typów dygestoriów laboratoryjnych. Jakie cechy powinno wykazywać to najlepsze urządzenie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed dylematem wyboru właściwego modelu. otóż najlepiej sprawdza się dygestorium zintegrowane. Jest konstrukcja stanowi osobną szafę. Na dole znajdują się półki na chemikalia. Nierzadko szafka ta może być także wentylowana oraz posiadać specjalny pojemnik na zlewki. Powyżej znajduje się najważniejsza część tego sprzętu. Jest nią komora robocza w której pracownik laboratorium może wykonywać analizę. Do komory wkładane są tylko ręce. Twarz oraz tułów pozostają za specjalną szybą, która chroni pracownika przez ewentualnymi zagrożeniami. W górnej części dygestorium znajduje się wyciąg. To ona ma za zadanie izolować zanieczyszczone oparami powietrze. Solidne dygestorium wykonane jest z wytrzymałych materiałów. Blat powinien charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie silnych środków chemicznych. Najczęściej do jego produkcji stosuje się stal kwasoodporną lub spiek ceramiczny. Ściany dygestorium mogą być wykonane ze stali, mieszanki żywic, ceramiki lub polietylenu. Do podstawowego wyposażenia dygestorium należą także przyłącza niezbędnych mediów, takich jak gaz, woda i prąd.

Jak stworzyć właściwe warunki pracy w laboratorium? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Najlepiej jest zacząć od odpowiedniego wyposażenia. Nie ma profesjonalnego laboratorium bez dygestorium. To ono umożliwia bezpieczne prowadzenie wielu analiz chemicznych i chroni pracowników przed szkodliwym wpływem oparów oraz poparzeniami chemikaliami. W zależności od tego jaki rodzaj analiz będzie wykonywany w tym sprzęcie, fachowcy pomogą dobrać właściwy model urządzenia.