Ważne procesy pielęgnacji drzew

Jako przyszły ekolog od dziecka zwracałam uwagę na otaczający mnie świat. Obojętnie gdzie bym się nie znajdowała zawsze przejmowały mnie losy drzew, krzewów czy też innych roślin. Już wtedy wiedziałam, że nie pozwolę na to, żeby tak po prostu powycinać drzewa i bez żądnych konsekwencji zastąpić je czymś nie do końca zawsze naturalnym i przyjemnym.

Proces pielęgnacji drzew w Warszawie

pielęgnacja drzew w WarszawieKończąc studia wybrałam sobie bardzo przyjemny temat pracy czyli pielęgnacja drzew w Warszawie. Na czym dokładnie polega taka pielęgnacja i jak to wygląda z perspektywy młodego ekologa ? Pielęgnacja drzew bądź jakichkolwiek krzewów wymaga umiejętnego przycinania, tak żeby drzewo bądź dana roślina lepiej rosła i kwitła na dalsze lata. Wyróżnia się kilka rodzai cięć. Wszystko tak naprawdę zależy od stanu drzewa, jego wieku oraz rodzaju.Najbardziej popularne cięcia to tak zwane cięcia pielęgnacyjne, cięcia formujące, cięcia odmładzające czy też cięcia korygujące.  Jak już wcześniej wspominałam dużo zależy od wieku danego drzewa, w wielu przypadkach zaczynamy swoją pracę od usuwania gałęzi, które nie współgrają ze sobą, wycinamy stare, martwe i nie nadające się pędy. W niektórych bardziej ekstremalnych sytuacjach roślina wymaga także prześwietlenia Cięcia pielęgnacyjne są chyba najczęstszą i najbardziej popularną metodą jeśli chodzi o pielęgnacje. Zazwyczaj proces ten zachodzi wiosną, ponieważ rośliny wtedy rozpoczynają wegetację, Usuwa się wówczas chore pędy drzew. Drugie cięcie to tak zwane korygujące, przeprowadza się je wtedy, kiedy chcemy ograniczyć rozmiar korony, pozwala to także zachować roślinie ładną formę, często na życzenie klienta przybiera krzew ciekawą postać. Cięcie formujące to nic innego jak skracanie teraźniejszych bądź przeszłych przyrostów. Wykonując takie cięcie, skracamy bardzo często o jedną trzecią, a nawet jedną długą długości. Na sam koniec zostawiłam chyba jedno z moich ulubionych metod cięć – odmładzające. Można je wykonywać co kilka lat i polega na usunięciu pędów, które znajdują się dwadzieścia- czterdzieści centymetrów nad ziemią. Jak widać pielęgnacja drzew nie jest taka prosta jak sama nazwa wskazuje.

Kryję się pod nią wiele technik, które należy z wielką dokładnością przeprowadzić, oraz odpowiednio dobrać do rodzaju drzewa i krzewu, żeby nie narobić więcej złego niż dobrego. Daję to jednak dużą satysfakcję, ponieważ dzięki tym zabiegom wiele drzew może nadal rosnąć i cieszyć nasze oczy. Myślę, że jest to ważne, szczególnie w dwudziestym pierwszym wieku, kiedy świat pędzi i idzie naprzód.