Za spawacza uznaje się osobę fizycznie wykonującą prace spawalnicze, która łączy elementy stalowe, metalowe, a także inne przy zastosowaniu technik spawania. Nie można wykonywać pracy spawacza bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Ogólnie przyjęte jest, że spawacz powinien nie tylko odbyć szkolenie, ale również zdać egzamin i uzyskać świadectwo egzaminu spawacza. Książki spawacza są bowiem ważne wyłącznie ze świadectwem egzaminu spawacza i tyczy się to każdej z metod spawania, jakie mogą być stosowane.
Sposób uzyskania uprawnień MAG
Prace spawalnicze są pracami niebezpiecznymi pod względem pożarowym. Z tego powodu powinny być prowadzone w uparciu o konkretne zasady, niezależnie od tego, jak długo trwają. W niektórych przypadkach mogą być także zaliczone do prac szczególnie niebezpiecznych, na przykład w razie sąsiadowania z magazynami produktów łatwopalnych albo prowadzonych w zamkniętych pomieszczeniach. Uprawnienia dla spawacza MAG są niezwykle istotne. Metoda ta występuje wówczas, kiedy jako gaz osłonowy jest używany gaz aktywny chemicznie. Najbardziej charakterystycznym w przypadku spawaczy zagrożeniem jest więc dym spawalniczy. Jest to szczególny rodzaj dymu, ponieważ zawiera w sobie zarówno substancje, jak i związki chemiczne, a także cząsteczki stałe różnorodnego pochodzenia. Po przedostaniu się do organizmu, składniki dymu mogą reagować oraz powodować negatywne dla zdrowia skutki, dlatego tak istotne jest prawidłowe wykonywanie prac spawalniczych, w oparciu o wiedzę zdobytą w czasie profesjonalnych szkoleń. Dbanie o właściwą organizację stanowiska pracy, już etapie jego powstawania, jest niezwykle ważna. Uznaje się, że szkolenia są najlepszą i najłatwiejszą do wdrożenia formą profilaktyki. Odpowiednio przygotowane przepisy wewnątrzzakładowe, a także ich precyzyjne omówienie pracownikom, pozwala na uzyskanie wymiernych efektów. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz obowiązkowych szkoleń BHP, były również prowadzone dodatkowe szkolenia, które podkreślą wagę prac spawalniczych wykonywanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W pracy spawacza istotnym aspektem jest stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, o których informują każdorazowo szkoleniowcy. Drogi oddechowe powinny być chronione w sposób szczególnie staranny, dodatkowo ważne jest odzież ochronna, rękawice ochronne oraz obuwie ochronne. Mogą zostać zastosowane także produkty wielofunkcyjne, jak na przykład przyłbice spawalnicze, które chronią jednocześnie zarówno oczy, jak i twarz. Podczas doboru środków ochrony indywidualnej warto posiłkować się oceną ryzyka zawodowego.