Utwardzanie plomb lampą polimeryzacyjną

Stomatologia kojarzona jest głównie z ekstrakcją zębów, a także wypełnianiem powstałych w nich ubytków. Od kilkudziesięciu lat najchętniej wybieraną formą plombowania jest metoda światłoutwardzalna. Tak zwane białe plomby wykorzystują specjalne materiały, które pod wpływem odpowiednik długości fal światła zabierają trwałości i twardości tkanek naturalnych. Właściwy do tego zabiegu rodzaj światła generowany jest przez tak zwany lampy polimeryzacyjne, które znajdują się w każdym gabinecie dentystycznym.

Zastosowanie lampy polimeryzacyjnej

lampa polimeryzacyjnaW każdym gabinecie dentystycznym oferowane są usługi wypełniania ubytków w zębach. Aby poprawnie przeprowadzić ten proces, potrzebna jest lampa polimeryzacyjna. Wszystko to ze względu na to, że od wielu lat białe plomby są najczęściej wybieranymi przez pacjentów wypełnieniami. Dzieje się tak głównie ze względu na walory estetyczne, ponieważ odpowiednio dobrany materiał i barwniki pozwalają na uzyskanie efektu, który jest nie do odróżnienia od prawdziwego zęba. Plomby takie należą do rodzaju światłoutwardzalnych. Wykorzystują więc zjawisko utrwalania materiału pod wpływem fal świetlnych odpowiedniej długości. Lampa polimeryzacyjna dostarcza właśnie takiego rodzaju światła. Jego barwa jest niebieska, a samo urządzenie emituje także ciepło. Bezpośrednie narażenie spojówki oka na kontakt z tym światłem mogłoby prowadzić do uszkodzeń wzroku, dlatego każda lampa wyposażona jest także w specjalny panel zapobiegający promieniowaniu w stronę operatora. Żeby dodatkowo skoncentrować światło, jest ono emitowane ze światłowodu, który ma niewielki przekrój. Ogranicza to więc ryzyko zbytniego napromieniowania sąsiadujących zębów, a także dziąseł i nabłonka wewnątrz jamy ustnej pacjenta. Żeby plomba została utwardzona, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund. Zbyt długie naświetlanie byłoby bardzo niebezpieczna, a także prowadziłoby do uszkodzenia samego materiału, z jakiego została wykonana. Ponadto mogłoby też doprowadzić do zniszczenia miazgi zęba. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przeszkolenie stomatologa, który obsługuje tego rodzaju narzędzie.

Ze względu na to, że jednym z głównych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych jest wypełnianie ubytków w zębach, każdy z nich musi być wyposażony w odpowiednie narzędzia pozwalające na prawidłowe jej przeprowadzenie. Jednym z nich jest lampa polimeryzacyjna, służy ona do utwardzania tak zwanych białych plomb. Emituje niebieskie światło, pod którego wpływem w kilkadziesiąt sekund materiał wypełnienia zyskuje twardość i trwałość naturalnej tkanki zęba. Urządzenie to wymaga jednak aby operator był przeszkolony, by zachować bezpieczeństwo.