Usługa układania krawężników z kostki granitowej

Krawężniki oraz odpowiednio wykonane obrzeża stanowią istotne elementy chodników, ścieżek oraz podjazdów znajdujących się na naszej działce. Mają one za zadanie oddzielić poszczególne strefy, a także zabezpieczyć wyznaczone miejsca przed zniszczeniem ich krawędzi. Z tego względu tak ważne jest to, aby były układane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jakie zasady są najbardziej istotne w czasie układania krawężników oraz czy warto decydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm z usługami z tego zakresu.

Zamawiamy usługę profesjonalnego układania krawężników

profesjonalne układanie krawężników z kostki granitowejWykończenie krawężników możliwe jest z różnych materiałów, takich jak kostka granitowa, kostka brukowa, betonowa czy inna. Niezależnie od wykorzystanych materiałów, czynności związane z układaniem kostki będą niemal identyczne. Możemy zlecić zewnętrznej firmie profesjonalne układanie krawężników z kostki granitowej. Pierwszym etapem jest wykonanie wykopu, w jakim będzie osadzony krawężnik. Powinien on mieć wielkość o grubości elementu krawężnikowego oraz dodatkowo po 10 cm z każdej strony. Głębokość takiego wykopu powinna natomiast uwzględnić zarówno wysokość elementu konstrukcyjnego, jak i fundamentu, a także grubość warstwy odsączającej i wysokość oparcia z tyłu krawężnika. Będzie to oscylowało w granicach od 10 do 20 cm. W wykopie należy wykonać fundament z chudego betonu, który przed układaniem poszczególnych elementów podbudowy należy zwilżyć wodą. Na etapie układania krawężnika należy pamiętać o tym, aby robić to w jednej płaszczyźnie oraz na ustalonej wysokości. Chcąc zachować właściwy poziom na całej długości, powinniśmy rozciągnąć naprężony sznur. Dokładając kolejne elementy należy dobijać je do siebie, pozostawiając między nimi niewielkie przerwy o szerokości od 2 do 3 mm. Tak powstała szczelina nie wymaga uzupełnienia. Jeżeli zostanie uzupełniona zaprawą, istnieje ryzyko, że powierzchnia krawężnika zacznie odpryskiwać z czasem. Dlatego lepiej uniknąć takiego uzupełnienia.

Przed rozpoczęciem trwałego układania krawężnika należy dokładnie wyznaczyć jego przebieg. W przypadku, kiedy będzie prowadzony w linii prostej, nie jest to skomplikowane zadanie. W razie budowy obrzeża po łuku, konieczna będzie większa dokładność oraz w sposób częściowy ograniczy to wybór materiałów budowlanych. I choć czynności te pozornie wydają się prostym zadaniem, w rzeczywistości mogą być czasochłonne oraz problematyczne. Z tego względu warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z usług zewnętrznej firmy.