Ukulele dla początkujących

Ukulele to niewielki instrument strunowy, zaliczany do instrumentów strunowych szarpanych. Ukulele najczęściej ma 4 struny, rzadko spotyka się warianty z sześcioma bądź ośmioma strunami. Ukulele wykorzystuje się głównie w grze akompaniującej, przeważnie gra się na nim palcami, chociaż do gry można wykorzystywać też specjalne kostki filcowe lub skórzane.

Jakie ukulele wybrać?

ukulele - cena zakupuKlasyczne ukulele swym kształtem przypominają małe gitary, jednak forma ta ma w głównej mierze znaczenie historyczne i estetyczne. Z tego też względu ukulele produkowane są również w tzw. kształtach alternatywnych. Najbardziej znany jest kształt ananasa stworzony przez Samuela Kamakę w 1927 roku. Do innych kształtów alternatywnych zalicza się m.in. kwadrat czy formę przypominającą wiosło. Jeśli interesuje nas dobre ukulele – cena zakupu nie jest wysoka. Obecnie sklepy oferują nam szeroki wybór tychże instrumentów. Tradycyjne ukulele powstawały z drewna z drzewa koa, endemicznego rodzaju akacji, występującego na Hawajach. Obecnie, najdroższe egzemplarze ukulele wykonuje się w całości litego, twardego drewna szlachetnego gatunku takiego jak np. mahoń, z kolei tańsze instrumenty powstają ze sklejki, ewentualnie ich płyty rezonansowe wykonane są z litego drewna, najczęściej świerkowego. Coraz większą popularnością cieszą się również ukulele, których pudła rezonansowe stworzone są z różnorodnych tworzyw sztucznych – modele te wyróżniają się wyższą wytrzymałością oraz często, również cieplejszym i głębszym brzmieniem. Ukulele przeżywa renesans swojej popularności – te niewielkie instrumenty strunowe, powstałe blisko 150 lat temu zachwycają kolejne pokolenia swym charakterystycznym brzmieniem, poręcznymi rozmiarami i łatwością gry. Pierwsze na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze ukulele, to jego rozmiar. Odpowiedniej wielkości instrument dopasowany do wzrostu ukulelisty gwarantuje odpowiednią wygodę gry oraz znacząco ułatwia naukę. Zbyt duże lub zbyt małe ukulele na początek może zniechęcać do tego instrumentu – sprawdź więc, czy w Twoim przypadku optymalnym wyborem będzie sopran, rozmiar koncertowy czy tenorowy. Rozmiar ukulele mówi nam o wielkości instrumentu, a także o jego głośności i skali, dzięki niemu wybierzesz dla siebie idealne pierwsze ukulele. Do tradycyjnych wariantów zalicza się rozmiar sopranowy, koncertowy i tenorowy.

Jak widać, ukulele o typowych rozmiarach różnią się przede wszystkim swoją wielkością – wbrew nazwom, sugerującym wyższe (sopranowe) bądź niższe (tenorowe) brzmienie, strojone są tak samo, a różnica w ich wybrzmiewaniu wynika przede wszystkim z rozmiaru pudła rezonansowego. Małe, sopranowe ukulele wybrzmiewa krótko i jest cichsze w porównaniu z pozostałymi rozmiarami. Wydawane przez nie dźwięki brzmią jednak najbardziej „klasycznie”. Ukulele koncertowe to kompromis między małym sopranem, a głośnym tenorem – wybrzmiewa dłużej niż rozmiar sopranowy, będąc jednocześnie bardziej poręcznym, niż rozmiar tenorowy, zachowując nadal klasyczne klimatyczne brzmienie ukulele z trochę głębszym wydźwiękiem.