Nie wszystkie agencje detektywistyczne posiadają budżet wystarczający na zakup najnowocześniejszego oprogramowania, służącego do monitorowania połączeń telefonicznych. Wiele agencji nie potrzebuje również tak zaawansowanego wyposażenia, które mogłoby być przydatne tylko w określonych sytuacjach. Programy podsłuchowe są jednak przydatne w wielu sytuacjach, dlatego w większości przypadków, właściciele agencji decydują się wyposażyć w tańsze warianty aplikacji do monitorowania.
Budżetowe programy do monitorowania połączeń telefonicznych
Proste programy podsłuchowe, umożliwiające wyłącznie aktywne monitorowanie rozmowy i nagrywanie jej na wybranym nośniku w zupełności wystarczają większości agencji detektywistycznych, zajmujących się przede wszystkim postępowaniami o niskim priorytecie. W takich sprawach nie ma potrzeby użycia narzędzi niekonwencjonalnych, lub też są one używane w bardzo ograniczonym stopniu, w którym proste, tanie programy sprawdzają się doskonale. Cenowo przystępny podsłuch do telefonu nie musi być jednak aplikacją przestarzałą lub nieskuteczną, gdyż wysokie ceny niektórych programów mogą być dyktowane wyłącznie ilością funkcji i możliwości. Niektóre proste podsłuchy są więc wychwalane przez użytkowników za doskonałą jakość odbieranego dźwięku, bardzo dużą kompatybilność z wszelkiego rodzaju systemami operacyjnymi oraz ich wariantami producenckimi, oraz za stabilną pracę, na której jakość nie wpływają żadne aplikacje które działają na telefonie objętym aktywnym monitorowaniem. Prywatni detektywi z całego świata bardzo często rekomendują prostsze, intuicyjne aplikacje podsłuchowe, zwłaszcza nowym użytkownikom, jeszcze niezaznajomionym z metodami obsługi takowych aplikacji. Są one bowiem bardziej niezawodne niż rozbudowane warianty, ale również znacznie łatwiejsze w obsłudze, i nie wymagają żadnych dodatkowych działań by skutecznie pozyskiwać informacje z rozmów. Proste programy są również, ku zdziwieniu wielu detektywów nie znających zasady ich działania, o wiele trudniejsze do wykrycia.
Nie posiadają bowiem podprogramów, zabierających dość duże ilości zasobów systemowych w widoczny sposób, oraz nie wpływają na pracę urządzenia w żaden sposób. Mogą być więc odnalezione na urządzeniu wyłącznie po najdokładniejszym sprawdzeniu plików systemowych i porównaniu ich ilości i wielkości do podstawowego, niezmienianego w żaden sposób systemu, a i tak szanse na całkowite usunięcie programu z pamięci telefonu są bardzo znikome, zwłaszcza jeśli użytkownikiem jest osoba o niewielkiej wiedzy technicznej.