Tahini – pasta sezamowa

Być może nie każdy w życiu słyszał o produkcie, jakim jest tahini, która równie często nazywana jest po prostu pastą sezamową. Produkt ten znajdziemy oczywiście na sklepowych półkach, najczęściej na tych ze zdrową żywnością, w sklepach internetowych czy w sklepach ze zdrową żywnością właśnie. Jak się łatwo można domyślić, pasty sezamowe są robione z sezamu, a dokładniej jest to sezam zmielony na gęstą masę. Ma on bardzo dużo tłuszczu, dlatego też jego zmielenie, choć dość długo trwa, jest możliwe.

Więcej informacji o pastach sezamowych

pasty sezamowe tahiniPewnie wiele osób, którzy jeszcze styczności z tahini nie mieli, zastanawia się, do jakich właściwie celów można tego produktu użyć i jak on właściwie smakuje. Otóż każdy, kto chociaż raz w życiu jadł chałwę, z pewnością może sobie wyobrazić, jak taka pasta sezamowa smakuje. Ma ona charakterystyczny, chociaż gorzki smak, szczególnie dla tych, którzy mieli okazję posmakować tahini tylko w chałwie, która charakteryzuje się dość słodkim smakiem. Jednak oprócz chałwy, pasty sezamowe tahini wykorzystuje się również w wielu innych daniach. Chyba najpopularniejszym obecnie jest hummus, czyli pasta z ciecierzycy, do której koniecznie tahini trzeba dodać. Jednak to nie wszystko, z uwagi na dużą wartość witaminową i obecność kwasów omega 3, tahini równie często dodaje się do smoothie, by je nieco zagęścić i dodać mu wartości odżywczej. Inną potrawą, do której równie często pastę sezamową się dodaje jest dresing do przeróżnych sałatek. Takim najbardziej powszechnym przepisem na dresing z dodatkiem tahini jest: oliwa, sok z cytryny, tahini, czosnek i ulubione przyprawy. Oczywiście istnieje wiele innych dań, w których możemy wykorzystać pastę sezamową, być może nie w polskiej kuchni, lecz już w kuchni izraelskiej na pewno. A polska kuchnia ostatnimi czasy dość mocno się zmienia. Coraz odważniej sięgamy po składniki, które do tej pory nam były nieznane. Wszystko przez podróże, w które wybieramy się coraz chętniej i przez to otwieramy się na nowości, a producenci chętnie sprowadzają do Polski coraz bardziej popularne na świecie produkty, by mogły zagościć w naszych domach.

O ile niektórzy dość sceptycznie patrzą na produkty, które są sprowadzane z zagranicy, to nie można zaprzeczyć, że warto sięgać po produkty zdrowe, które są jednocześnie bardzo smaczne i mogą urozmaicić przyrządzane przez nas posiłki. Jednym z takich produktów jest oczywiście tahini, które – nie można zaprzeczyć – jest pełne dobrych dla zdrowia składników odżywczych, chociaż nieco kalorycznych.