Szybkie zwroty vatu zapłaconego w ue

Jestem przedsiębiorcą i od kilkunastu lat prowadzę własną firmę. Sam jestem dla siebie prawnikiem i najczęściej sam biegam po wszystkich urzędach załatwiając sprawy formalne. Ostatnio zwrócił się do mnie o pomoc młodszy kolega, który dopiero co założył własną firmę. Chciałby on uzyskać zwrot vatu zapłaconego zagranicą w krajach Unii Europejskiej, ale nie wiedział jak się za to zabrał. Postanowiłem mu pomóc złożyć odpowiedni wniosek i wytłumaczyć co i  jak się robi w tej sprawie.

Czy da się od ręki uzyskać zwrot vatu?

zwrot vat ue od rękiSpotkałem się z nim w jego biurze, gdzie miał wszystkie dokumenty i mogliśmy je skompletować by od razu złożyć odpowiedni wniosek. Na wstępie powiedział mi, że interesuje go zwrot vat ue od ręki. Wytłumaczyłem mu więc od razu, że od ręki nie da się nic załatwić, a na pewno nie w urzędzie skarbowym. Urząd skarbowy rozpatruje takie wnioski w ciągu 30 dni, gdyż jest to termin zawarty w ordynacji podatkowej. Kolega jednak uznał, że taki termin go satysfakcjonuje. Tym bardziej, że jak zwróciłem uwagę, zazwyczaj decyzja administracyjna o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przychodzi dużo szybciej, najczęściej już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku. Pokazałem mu również, jak wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego wniosek nie wychodząc z domu. Wystarczy skorzystać z rządowej platformy ePUAP i za jej pomocą wysłać wniosek do urzędu skarbowego. Wcześniej należy go tylko podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub skorzystać z e dowodu w ramach podpisu. Ważne jest również to, aby złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. Samo wypełnienie wniosku jest bardzo proste, wręcz intuicyjne. Jedyne załączniki jakie należy dołączyć do wniosku to skany faktur vat na podstawie, których wyliczana jest kwota należnego zwrotu podatku. Dzięki ujednoliconemu prawu unii europejskiej, teraz przedsiębiorca nie musiał już się w tym celu rejestrować w zagranicznych urzędach skarbowych, dzięki czemu postępowanie podatkowe było szybkie.

Mój kolega bardzo szybko załapał mechanizm wypełniania odpowiedniego wniosku i z moją pomocą złożyć go do odpowiedniego urzędu skarbowego. Miałem rację, że odpowiedź z urzędu skarbowego przyszła bardzo szybko i już po dwóch tygodniach należny zwrot podatku vat zapłaconego w krajach Unii Europejskiej wpłynął na jego rachunek bankowy. Przypomniałem mu jeszcze wtedy, żeby pamiętał, że termin składania wniosków o taki zwrot upływa 30 września roku następnego od dnia uzyskania faktury. Później zwrot przepada.