Listwy przy suficie, na ścianie, na podłodze, ramy, rozety, gzymsy i inne ozdoby wewnętrzne tworzą sztukaterię wewnętrzną. W architekturze spotykane już starożytności. Dawniej wykonywane z żywicy bądź gipsu teraz zastępowane są przez zastosowanie styropianu. Trwałe, odporne na wilgoć, posiadają gładką fakturę to ich główne zalety.
Elementy sztukaterii wewnętrznej

Do sztukaterii wnętrz zaliczane są wszelkie listwy, które można zamontować w pomieszczeniu. Zatem będą to listwy sufitowe (zakładane przy łączeniu sufitu i ścian), ścienne (występują gładkie i z ornamentem), karniszowe (stosowane, aby ukryć karnisz, montowane do sufitu, często montowana wraz z oświetleniem ledowym, które dodaje oryginalności pomieszczeniu). Szczególnym rodzajem aranżacji jest
sztukateria wokół okien i wokół drzwi. Listwy okienne optycznie powiększą okna, a razem z gzymsem podparapetowym stworzą całość i ciekawe połączenie. Listwy przy drzwiach pozwolą na wyeksponowanie niebanalnego przejścia pomiędzy pomieszczeniami. Do wykończenia okien i drzwi stosowane są także wsporniki dekoracyjne, które cechują się trwałością i łatwością montażu. Popularną ozdobą sufitów są rozety oraz kopuły. Rozety powstają z poliuretanu, aby swoim ciężarem nie obciążały żyrandolów, gdyż z nimi najczęściej są łączone. Kopuły są półkolistnymi, cebulastymi, półeliptycznymi sklepieniami wykorzystywanymi do aranżacji sufitu. Do zagospodarowania powierzchni ścian wykorzystuje się takie rodzaje sztukaterii jak: nisze, które są wgłębieniami w ścianie w kształcie prostokąta lub półokręgu; kinkiety; pilastry wewnętrzne przypominające swoim kształtem kolumny, wykorzystywane w przestronnych, dużych pomieszczeniach; półkolumny; kolumny; narożniki ozdobne; panele ścienne, które są uniwersalne i można je zamontować w dowolnym miejscu czy to w kuchni, salonie ale też i w sypialni. Nowoczesnego stylu nadają panele 3d, które coraz częściej wybierane są dla ich efektywnego wyglądu. Dla maksymalnego wykorzystania walorów sztukaterii producenci wytwarzają panele kominkowe. Pozwalają one na bogate przyozdobienie otworu kominka, który mocno zostaje zaakcentowany i dostrzegalny.
Dobrze dobrana sztukateria dodaje wnętrzu swoistego, unikatowego charakteru. Duża oferta sztukaterii wewnętrznej powoduje, że z jednej strony można dopasować ozdoby do swoich gustów, pomysłów ale i pomieszczeń, a z drugiej strony stwarza niebezpieczeństwo przesytu, mnogości zastosowanych sztukaterii. Wygląd zamiast być estetycznym i oryginalnym staje się wtedy karykaturalny, przerysowany.