Systemy nawadniania kropelkowego

W naszym klimacie raczej nie możemy narzekać na brak opadów. Wody opadowe systematycznie zasilają glebę ale jednak zdarzają się też susze. Nie da się w pełni przewidzieć kiedy susze się pojawią ale można pomyśleć o tym by się zabezpieczać na wypadek ich przyjścia. W szczególności tyczyć się to może plantatorów, którzy muszą stale dbać o to by uprawiane przez nich rośliny miały dostęp do wody. W związku z tym decydują się oni na zamontowanie systemów nawadniania.

Nowoczesne systemy nawadniania

kropelkowe systemy nawadnianiaNawadnianie to dla każdego rolnika kwestia bardzo ważna. Uprawianie niektórych roślin wymaga tego by pola były stale odpowiednio nawadniane. Przykładem jest chociażby uprawa truskawek, które lubią wilgotną glebę. Zagraniczni plantatorzy zaczynają coraz częściej stosować kropelkowe systemy nawadniania. Również w naszym kraju te systemy zaczynają być coraz częściej stosowane. Zaczęły powstawać już nawet firmy, które na co dzień zajmują się tworzeniem instalacji tego typu. Warto zwrócić uwagę, że taki system jest już systemem bardzo unowocześnionym. Chodzi o to, że jest on połączony z cyfrowym sterownikiem, który umożliwia nam łatwiejsze zarządzanie procesem podlewania. Niektóre z tychże sterowników posiadają moduły pozwalające na sterowanie podlewaniem z pozycji telefonu komórkowego. W systemach nawadniania kropelkowego jest tak, że mnóstwo dostarcza się bezpośrednio do systemów korzeniowych. Jest to możliwe dzięki specjalnym bagnetom, które wbijane są w ziemię w równej odległości od siebie. Systemy nawadniania kropelkowego zużywają o około 80% mniej wody niż nawadnianie w postaci zraszaczy. W tym drugim przypadku mnóstwo wody pozostaje na tym co znajduje się w pobliżu roślin. Woda osadza się więc często na liściach oraz na innych elementach otoczenia. Nawadnianie kropelkowe jest zdecydowanie bardziej wydajne niż tradycyjne systemy zraszające. Bardzo ważne jest to by wybierać takie systemy, które są nowoczesne i obejmowane są długoletnią gwarancją. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w przypadku awarii.

Ogólnie rzecz biorąc nawadnianie kropelkowe to naprawdę świetne systemy, w które inwestuje coraz większa liczba plantatorów. Takie systemy sprawdzają się zarówno na uprawach otwartych jak i zamkniętych. Doskonale taki system sprawdza się w przypadku szklarni. Możemy nawet samodzielnie takie systemy podłączyć na swoim polu uprawnym. Nic nie stoi na przeszkodzie by kropelkowe systemy nawadniania stosować również w przypadku ogrodów. Systemy te naprawdę są godne uwagi.