Stosowanie pessara ginekologicznego

Pessar to wykorzystywany najczęściej w położnictwie, w celu zapobiegania porodom przedwczesnym, niewielki krążek kształtem przypominający pierścień. Taki wyrób medyczny jest tworzony ze sztucznego, lekkiego tworzywa, najczęściej z silikonu medycznego. Produkt ten można kupić w niemal każdej aptece i to bez apteki, jednak jego zastosowania musi być ściśle określone przed ginekologa-położnika. Nie można samodzielnie zakładać sobie tego typu wyrobu, ani nawet dowolnie wybrać, który dokładnie model kupimy.

Bezpieczne zakładanie pessara

bezpieczne pessary pierścienioweWiele osób uważa, że jeśli dany produkt medyczny jest powszechnie dostępny, to można go stosować bez konsultacji z lekarzem. To olbrzymi błąd, szczególnie w przypadku produktów dedykowanych specjalnym grupom odbiorców, a do tych należą kobiety ciężarne. Zapobieganie porodom przedwczesnym jest w Polsce dość dobrze rozwinięte. Należy jednak pamiętać, że podjęcie odpowiednich procedur medycznych jest możliwe tylko wówczas, gdy pacjentka regularnie odwiedza gabinet ginekologiczny i wykonuje wszelkie zlecone jej badania, w tym w szczególności ultrasonograficzne. Oceny długości szyjki macicy kobiety w stanie błogosławionym dokonuje się już w pierwszym trymestrze trwania ciąży. Ginekolog na każdej kolejnej wizycie kontrolnej upewnia się, że nie dochodzi do żadnych nieprawidłowości. Jeśli jednak one już wstąpią, nie należy od razu panikować. Ginekolodzy od lat z powodzeniem stosują bardzo bezpieczne pessary pierścieniowe. Dzięki tym produktom wiele kobiet mogło donosić swoją ciążę i cieszyć się z przyjścia na świat zdrowego dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że dobór odpowiedniego pessara nie należy do pacjentki, lecz do ginekologa, który musi określić przede wszystkim preferowany rozmiar tego produktu. Wieloródki potrzebują zazwyczaj większych pierścieni niż kobiety będące w ciąży po raz pierwszy. Zanim lekarz założy pessar musi także pobrać od pacjentki materiał do wykonania posiewu, ponieważ zabieg należy stosować tylko u tych kobiet, które aktualnie nie zmagają się z żadną infekcją narządów rodnych.

Założenie pessera to szybki i bezbolesny zabieg położniczy, który można wykonać w gabinecie lekarskim, a zatem unikając pobytu w szpitalu. Jest to bardzo bezpieczna procedura pomagająca wielu kobietom donosić zagrożoną ciążę. Osobiście przeszłam taki zabieg i jestem z tego powodu bardzo zadowolona, ponieważ wiem, że moje dziecko ma szansę lepiej rozwinąć się, przebywając dłużej w moim brzuszku. Dziś pessary są stosowane o wiele częściej niż tradycyjne szwy szyjkowe.