Sprawy spadku – kiedy korzystać z usług prawnika?

Podział spadku jest jedną z decyzji, która potrafi prowadzić do wielu kontrowersji, przemyśleń, a w konsekwencji może nawet skłócić najbardziej zgodną rodzinę. Spadek otrzymuje się po śmierci spadkobiercy i przechodzi on na spadkobierców. Majątek, który posiadała osoba zmarła, może zostać podzielony na trzy sposoby – poprzez testament, dziedziczenie z mocy prawa oraz zachowek. Warto zapoznać się, czym charakteryzuje się każdy z nich, aby w razie konieczności, wiedzieć jakie prawa przysługują danej osobie.

Jak można otrzymać spadek?

trudne sprawy spadkowe w gdyniNajpopularniejszą formą przekazywania majątku jest spisanie testamentu. Spadkobierca musi wówczas wspólnie z notariuszem sporządzić dokument, w którym informuje co i komu przekaże po swojej śmierci. Jeśli jednak do spisania testamentu nie doszło, wówczas prawo do dziedziczenia ma kolejno małżonek, dzieci zmarłego, wnuki oraz prawnuki. Spadek mogą też otrzymać rodzice zmarłego, jego rodzeństwo wraz z dziećmi, pasierbowie i dziadkowie. W przypadku odrzucenia spadku przez każdą z tych osób majątek trafia do gminy w miejscu zamieszkania zmarłego lub do Skarbu Państwa. Spisując testament, warto mieć na uwadze, że osobom najbliższym nieuwzględnionym w dokumencie (a nie wydziedziczonym) przysługuje zachowek. Ze spadku można zrezygnować, aby razem z nim nie otrzymać zadłużenia zmarłego. Często zdarza się, że osoba zmarła była niepoczytalna w momencie spisania testamentu lub osoby, którym przysługuje zachowek, nie otrzymały go. W takich sprawach warto skorzystać z pomocy eksperta, który wielokrotnie miał do czynienia z podobnymi zdarzeniami. Dzięki pomocy prawnika od spraw spadkowych można nie tylko sporządzić niezbędne pisma procesowe (w tym też te o rezygnację ze spadku), ale znacznie przyspieszyć proces przekazywania należnych pieniędzy. Specjalista może również pomóc w przypadku, gdy trzeba podważyć testament i uznać go za nieważny. Gdzie szukać pomocy w takich przypadkach? Doradca prawny rozwiązujący nawet trudne sprawy spadkowe w Gdyni z pewnością pomoże osobom, które borykają się z takimi problemami.

Warto korzystać z usług prawnika, gdyż często może się wydawać, że wyłącznie spadkobiercom przysługuje część majątku, co jest nieprawdą. Jeżeli najbliżsi czują, że za ich opiekę powinni zostać docenieni, wówczas doradca prawny jest w stanie przyjrzeć się sytuacji i ocenić szansę na podział majątku lub ewentualne podważenie testamentu. Zaleca się korzystanie z pomocy ekspertów również w przypadku, gdy zostaje się pozwanym lub uczestnikiem postępowania.