Sposoby wykrywania urządzeń GPS

Lokalizatory GPS uznawane są za bardzo pożyteczne urządzenia. Pozwalają między innymi na kontrolę firmowych pojazdów, umożliwiają zlokalizowanie prywatnego samochodu w razie kradzieży, mogą być także jednym z narzędzi kontroli rodzicielskiej. Niestety istnieje także negatywna strona stosowania lokalizatorów. Z ich zastosowaniem możemy być śledzeni, gdy ktoś podłoży nam lokalizator pod samochód. Z tego powodu warto wiedzieć zarówno w jaki sposób działają tego typu urządzenia, jak również poznać sposoby ich wykrywania.

Najskuteczniejsze wykrywanie GPS

wykrywanie urządzeń gpsStandardowo lokalizatory GPS dzieli się na dwa główne rodzaje, czyli raportujące na żywo oraz zapisujące przebieg pracy na wbudowanej pamięci. Pierwszy model pozwala na dostęp do bieżącej pozycji w dowolnym momencie. Drugi rodzaj musi natomiast zostać podłączony do komputera w celu odczytania przebytej trasy. Urządzenia, które wysyłają na żywo raporty, standardowo są wyposażone w kartę SIM umożliwiającą przekazywanie danych. Choć funkcja raportowania na żywo bywa bardzo użytecznym rozwiązaniem dla osoby szpiegującej, jednocześnie przyczynia się do wykrywania lokalizatorów. Pomocnym rozwiązaniem jest wykrywanie urządzeń gps. Lokalizatory ze względu na swoje niewielkie rozmiary mogą być ukryte w dowolnym miejscu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. W praktyce montowane są jednak w kilku miejscach, w zależności od typu nadwozia, nawyków kierującego czy dostępu do źródła zasilania. Część lokalizatorów jest wyposażonych we własne źródła energii, dzięki czemu mogą pracować w sposób niezależny, jednak ich czas pracy jest stosunkowo krótki. Aby wydłużyć jego pracę, konieczne jest wyposażenie w większy akumulator bądź podłączenie do zasilania w pojeździe. Powiększanie gabarytów oraz dodawanie pojemnych akumulatorów dodatkowo ogranicza liczbę miejsc, w jakich może być ukryty akumulator. Przeważnie jest to podwozie, a także zagłębienia takie jak stalowe elementy pasa, bak paliwa czy schowki w kabinie i komora koła zapasowego.

Aby wykrywacze podsłuchów były pomocne przy wykrywaniu lokalizatorów, konieczne jest wybranie modeli szybkich oraz o wysokim poziomie czułości. Dodatkowo muszą obejmować zakresy częstotliwości typowe dla lokalizatorów. Typowe wykrywacze podsłuchów natomiast będą bezużyteczne w przypadku urządzeń zapisujących dane na własnej pamięci i nie posiadających modułu GSM. Możliwe jest jednak skorzystanie z profesjonalnej usługi, ponieważ wykrywanie lokalizatorów nie jest prostym zadaniem i konieczna jest w tym zakresie ogromna wiedza.