Sposoby na skuteczne osuszanie fundamentów

Konieczność wykonania osuszania murów oraz fundamentów zazwyczaj jest konsekwencją powstających i odczuwalnych dla mieszkańców niedogodności. Należy brać pod uwagę zarówno samą wilgoć muru, ale jednocześnie i zmienioną barwę elewacji czy pojawiający się na niej grzyb. Skutki braku suchych fundamentów mogą zmuszać do podejmowania konkretnych działań. Nie należy odwlekać decyzji w czasie, ponieważ może to spowodować ograniczenia w przeprowadzaniu konkretnego typu osuszania oraz znacznie zwiększyć koszty.

Najskuteczniejsze metody osuszania fundamentów

osuszanie fundamentów warszawaNowoczesne technologie prac renowacyjno-osuszających wymagają przeprowadzenia wcześniejszych badań. Pozwalają one na precyzyjne określenie przyczyn zawilgocenia fundamentów i murów, a także dobranie metody osuszania adekwatnej do bieżącego stanu nieruchomości. Jeżeli planujemy zamówić osuszanie fundamentów warszawa będzie odpowiednim miastem. Zazwyczaj mokre fundamenty są ściśle powiązane zarówno z wodami gruntowymi (w tym podnoszącym się jej poziomem i podmywaniem), a także z intensywnymi opadami, które wymagają skutecznego odprowadzania poza obręb nieruchomości. W niektórych przypadkach osuszanie fundamentów może być wynikiem niewłaściwie wykonanej izolacji pionowej albo poziomej. Zdolność przemieszczania się wody w murach może wpływać niekorzystnie na wyższe kondygnacje nieruchomości, jednak w każdym przypadku zaczyna się od wilgoci pojawiającej w piwnicy, a dopiero później na ścianach parteru i piętra. Nie jest to proces długotrwały, dlatego warto przedsięwziąć odpowiednie środki zawczasu. Dodatkowo tymczasowe rozwiązania zapobiegające wilgoci nie będą wystarczające w przypadku, kiedy fundamenty będą zbyt mokre. Specjaliści, którzy pobierają próbki z muru, mogą ustalić w sposób precyzyjny istniejący poziom wilgotności. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu nie ma konieczności ingerencji w strukturę muru. W przypadku zawilgocenia na poziomie pięciu procent pojawia się zagrożenie dla konstrukcji budynku, natomiast przy ośmiu procentach pojawia się konieczność podjęcia działań osuszających.

Wykonanie profesjonalnego osuszania fundamentów wymaga czasu. Metody dzielą się na ingerujące w konstrukcję muru oraz takie, które są bezinwazyjne. Przykładem metody inwazyjnej jest odkopanie fundamentów, które w wyniku działania słońca i wiatru mogą zostać osuszone. Metoda ta w praktyce wiąże się często z koniecznością wykonania nowej izolacji pionowej oraz poziomej. Z tego względu takie metody osuszania nie należą do najłatwiejszych w zastosowaniu. Zagrożeniem mogą być także zmienne warunki atmosferyczne.