Sposób na hydroizolację balkonu

Balkon to miejsce, w którym bardzo chętnie spędzamy cały letni sezon. Aby jednak mógł nam służyć przez kolejne lata w nienaruszonej kondycji, niezwykle ważne jest solidne zabezpieczenie go przed oddziaływaniem wody. Deszcz, śnieg a nawet zwykła wilgoć mogą z biegiem czasu naruszyć konstrukcję balkonu, którą tworzy zbrojona płyta betonowa. Jeśli pod wpływem wnikającej do środka wody beton zacznie się kruszyć i pękać, będziemy narażeni na kosztowny remont.

Jak zabezpieczyć balkon przed wodą?

skuteczna hydroizolacja na balkonBalkon, szczególnie ten usytuowany na południową stronę, poddawany jest bardzo dużym wahaniom temperatur. Jego powierzchnia może schładzać się do kilkunastu/kilkudziesięciu stopni poniżej zera, a zaraz potem, ogrzewana promieniami słonecznymi, nagrzewa się do kilkunastu stopni na plusie. Są to warunki, w których obecność wody w betonie jest bardzo niekorzystna dla jego trwałości. Zamarzająca w betonie woda powoduje z czasem jego osłabienie, kruszenie i pękanie. Skuteczna hydroizolacja na balkon ma za zadanie chronić jego powierzchnię przed wnikaniem wody w głębsze warstwy. Najczęściej posadzkę balkonu wykonujemy z płytek ceramicznych, które jednak same w sobie nie stanowią wystarczającej bariery dla pojawiającej się na balkonie wody. Warstwa izolacyjna ułożona pod klejem montażowym jest koniecznością. Jeśli natomiast nie planujemy wykładać podłogi kaflami, skuteczna hydroizolacja na balkon może być z powodzeniem wykonana z żywicy poliuretanowej lub metakrylowej. Materiały te położone w cienkiej warstwie będą nie tylko świetnie izolować balkon, ale również go zdobić, ponieważ w żywicy można zatopić kolorowe kruszywo, które nada jej walorów dekoracyjnych. Jeśli natomiast planujemy położyć na balkonie płytki ceramiczne, użyty pod nie materiał hydroizolacyjny powinien być wyjątkowo szczelny, a w przypadku dużych balkonów wystarczająco elastyczny. Decydujące znaczenie w konstrukcji balkonu i wygodzie jego późniejszego użytkowania jest zachowanie odpowiedniego spadku. Jeśli woda będzie stać na posadzce, a nie daj boże gromadzić się w narożnikach przy murach, prędzej czy później może pojawić się wilgoć. Dlatego około 2% spadek na zewnątrz jest koniecznością.

Materiały przeznaczone do izolacji powierzchni balkonów są najczęściej jednoskładnikowe, wystarczy wymieszać produkt z wodą w odpowiednich proporcjach. Możemy nakładać go pędzlem lub wałkiem zawsze w dwóch warstwach, przy czym czas schnięcia pierwszej to minimum 4 godziny. Pamiętajmy również, że jeżeli pierwszą warstwę nakładamy równolegle do murów, kolejna powinna być położona prostopadle. Po około 24 godzinach na wyschniętej drugiej warstwie można układać płytki ceramiczne.