Natura wyposażyła kobiety w mechanizm umożliwiający wydanie na świat potomstwa. Dzięki hormonom, kobiety posiadają instynkt macierzyński i są w stanie wykarmić swoje potomstwo. Jednak ciało kobiety, jak każde inne, prędzej czy późnij się zestarzeje i zmniejszy się jego funkcjonalność. Kobiecy organizm produkuje żeńskie hormony do określonego momentu, a potem następuje menopauza.
Popularne objawy menopauzy
Występowanie miesiączki u kobiety, jest najczęściej objawem płodności i sygnałem, że teoretycznie może ona zajść w ciążę. Kiedy ustępuje miesiączka, to kobieta nie ma szans na zapłodnienie, gdyż nie są już produkowane komórki jajowe, ani progesteron. Fachowo menopauzą nazywana stan przechodzenia z okresu płodnego do niepłodności. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą nieodwracalne zmiany, które w większym, lub mniejszym stopniu mają wpływ na jej dotychczasowe życie. Leczenie menopauzy jest możliwe na dwa sposoby, albo naturalnie, albo farmakologicznie. Lekarze zalecają najpierw spróbować naturalnych metod, gdyż nie wpływają one w inwazyjny sposób na gospodarkę hormonalną kobiety. Są ogólnie dostępne i opierają się głównie na zmniejszaniu objawów, gdyż całkowicie wszystkich nie można wyeliminować. Większości kobiet pomaga regularne uprawianie sportu, zdrowe odżywianie i unikanie sytuacji stresowych. Drugą metodą jest stosowanie terapii hormonalnej, którą się zawsze stosuje pod kontrolą lekarza. Ten sposób leczenia sztucznie reguluje poziom hormonów w organizmie kobiety, dlatego nie można go stosować na własną rękę, poza tym są to środki wypisywane na receptę. Wszystkie objawy menopauzy są wynikiem niedoboru hormonów żeńskich, które często powodują różne objawy. Niektóre kobiety skarżą się na nagłe uczucie gorąca, które można zmniejszyć odstawiając ostre potrawy, czy zakładać lżejsze i przewiewne ubrania. Z menopauzą można żyć, tylko trzeba się tego nauczyć, gdyż życie z nią wygląda inaczej niż wcześniej. U co piątej kobiety objawy menopauzy są na tyle dotkliwe, że musi ona ją leczyć za pomocą leków przepisanych przez lekarza specjalistę.
Mężczyźni okres andropauzy przechodzą zdecydowanie łagodniej. Natomiast u kobiet wiąże się to z kwestiami natury hormonalnej. W takim przypadku niezbędna jest pomoc osób, które wiedzą jak sobie z nią radzić w naturalny sposób. Dlatego nie ma powodów by zwlekać z wizytą specjalisty, który na pewno dobierze najbardziej optymalne metody, mające na celu wyeliminowanie wszelkich niepożądanych symptomów klimakterium. Jego objawy można znacząco złagodzić