Skuteczne ustawienia systemowe Hellingera

Udział w ustawieniach systemowych to bez wątpienia ogromne przeżycie. Wbrew pozorom terapia tego rodzaju jest naprawdę skuteczna. Niewiarygodnie jest to, że grupa nieznających się ludzi potrafi z powodzeniem odtworzyć na scenie czyjś system rodzinny. Sam Hellinger tłumaczył to zjawiskiem tak zwanego wiedzącego pola. Podczas warsztatów bez wątpienia dochodzi do gromadzenia się nierzadko bardzo silnych emocji.

Czym tak naprawdę są ustawienia hellingerowskie?

hellinger - ustawieniaNie ulega wątpliwosci, ze związki międzyludzkie mają znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Często spotykanym problemem są trudności w codziennej komunikacji. Boimy się asertywnego wyrażania swoich potrzeb, co prowadzi do tego, że czujemy się sfrustrowani życiem rodzinnym, uginamy się pod nawałem obowiązków. Powszechnie zanana terapia systemowa zajmuje się nie tylko rodzinami, ale też innymi grupami społecznymi. W obrębie teorii systemowej funkcjonują tak zwane ustawienia hellingerowskie. Czym są i kiedy warto z nich skorzystać? Z całą pewnością jest to wartą uwagi forma terapii, która w wielu przypadkach okazuje się skuteczna. Jej twórcą jest oczywiście niemiecki psycholog i filozof Bert Hellinger – Ustawienia systemowe, zwane również rodzinnymi, prowadzone są w różnych miejscach w całej Polsce. Zazwyczaj spotkania odbywają się w formie grupowej. Podczas ustawień zazwyczaj omawiany jest przypadek dwóch, najwyżej trzech osób. Potrzebni są również reprezentanci, którzy maja symbolizować i odgrywać rolę członków rodziny danej osoby. Cała reszta uczestników pełni rolę obserwatorów. Zadaniem terapeuty jest czuwanie na przebiegiem spotkania. Specjalista co jakiś czas podaje własne interpretacje, pomaga w zrozumieniu różnych myśli i emocji. Co istotne grupa zupełnie obcych sobie osób doskonale wchodzi w swoje role. Reprezentanci zaczynają poniekąd zachowywać się jak członkowie rodziny danego pacjenta. Wszystko za sprawą tak zwanego wiedzącego pola, o którym szerzej pisał Bert Hellinger. Zjawisko to tłumaczy się także aktywnością neuronów lustrzanych, które dostrajają nas do uczuć innych ludzi.

Ustawienia systemowe, zwane również hellingerowskimi, bez wątpienia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób bardzo siebie ceni tę właśnie metodę. Niektórzy znawcy tematu są zdania, że za skutecznością metody Hellingera działa mechanika świadomego pola. Dzięki temu zupełnie obce dla siebie osoby doskonale wczuwają się w swoje role. O zbiorowych procesach nieświadomych wspominał zresztą inny znany psychoanalityk – Carl Gustaw Jung.