Skuteczne systemy nawadniania roślin

Na chwilę obecną całe mnóstwo osób, które posiadają w pobliżu swojego domu ogród decyduje się na zamontowanie automatycznych systemów nawadniających. Systemy te występują w najróżniejszych wersjach i w sklepach znaleźć można zarówno profesjonalne systemy dla rolników jak również mniejsze wersję dla posiadaczy małych ogródków. Coraz częściej słyszy się o tym, że systemy te montowane są również na działkach rekreacyjnych oraz na boiskach piłkarskich, gdzie odpowiadają za efektywne zraszanie trawy.

Polecany system nawadniający

nawadnianie ogrodów warszawaRośliny bez wody nie są w stanie wytrzymać zbyt długo. Tyczy się to zarówno warzyw uprawianych przez rolników jak również kwiatów rosnących w przydomowych ogródkach. W przypadku tych drugich podlewanie jest jednak o wiele łatwiejsze i nie wymaga tak dużo naszego zaangażowania. Bardzo często słyszy się jednak o tym, że nawet w małych ogrodach montowane są automatyczne systemy nawadniające. Jeśli chodzi o skuteczne nawadnianie ogrodów Warszawa jest jednym z miast, w którym bardzo często montuje się tego typu systemy na działkach zlokalizowanych w ogródkach działkowych na peryferiach miasta. Bardzo dużym uznaniem cieszy się obecnie system kropelkowy. Polega on na tym, że woda dawkowana jest roślinom przy użyciu specjalnych bagnetów wbijanych bezpośrednio w glebę. W takich systemach nawadniania nie jest zużywana zbyt duża ilość wody. Zupełnie inaczej jest w przypadku klasycznych systemów zraszających, gdzie woda uwalniana jest przy użyciu zraszaczy i często nie dociera do systemów korzeniowych w roślinach. Obecnie systemy nawadniające możemy podłączyć do różnych ujęć wody. Bez większych problemów możemy zamontować przyłącze do kranu czy też do studni wyposażonej w pompę. Od jakiegoś czasu bardzo dużą popularność zyskały studnie głębinowe i to właśnie one często służą za główne źródło skąd pobierana jest woda do podlewania roślin. W przypadku bardzo małych ogródków najczęściej jednak podłącza się system nawadniania bezpośrednio do kranu znajdującego się w naszym domu lub też w garażu.

Bardzo dużym uznaniem w ostatnim czasie zaczęły cieszyć się zraszacze, które często występują w formie modeli wynurzalnych. Umieszcza się je płytko pod warstwą ziemi i pod wpływem dużego ciśnienia wody następuje ich wysunięcie ponad jej powierzchnię. Takie rozwiązanie jest szczególnie komfortowe w przypadku trawników bowiem gdy system nawadniający tego typu nie pracuje to jego elementy są zupełnie niewidoczne co pozwala na komfortowe koszenie trawnika obawy o uszkodzenie elementów systemu nawadniającego.