Niektórzy błędnie sądzą, że alkoholizm to nałóg, który dotyczy wyłącznie osób o niskim statusie społecznym. Niestety coraz częściej alkoholikami zostają osoby będące na wysokich stanowiskach, w tym również kobiety. W ich przypadku nałóg wygląda zupełnie inaczej – nie jest on tak widoczny, jak w sytuacji członków rodzin patologicznych. Zaczyna się zwykle od kieliszka wina czy whisky po powrocie do domu i tak z każdym kolejnym miesiącem osoba uzależnia się od alkoholu. Regularne spożywanie trunków wysokoprocentowych, a do tego picie często w samotności jest pierwszą oznaką uzależnienia.
Kiedy warto zgłosić się na terapię alkoholową?
Najważniejsze, aby zdać sobie sprawę z tego, że problem dotyczy nas samych i konieczne jest wsparcie osób z zewnątrz. Kluczowe jest zgłoszenie się na terapię – indywidualną lub grupową, aby porównać własną sytuację oraz przede wszystkim poznać powód picia znacznych ilości alkoholu. Taki nałóg nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie i psychikę, ale przede wszystkim niszczy relacje rodzinne – z małżonkiem, dziećmi oraz rodzicami, a także znajomymi. Osoba uzależniona często bagatelizuje problem, który wytykają mu najbliżsi, dlatego warto poznać opinie terapeuty, czyli osoby zupełnie postronnej. Idealna więc może tutaj okazać się zamknięta lub półotwarta terapia alkoholowa Łódź to spore miasto, w którym prowadzone są tego rodzaju zajęcia – głównie w prywatnych ośrodkach uzależnień. Nieleczony i niekontrolowany alkoholizm stopniowo odbiera nam wszystko – rodzinę, pracę, zdrowie a nawet życie. Wielu uzależnionych popada w różnego rodzaju depresje, które mogą doprowadzić nawet do myśli samobójczych. Jeśli więc zauważymy u siebie problem z alkoholem, to najlepiej jak najszybciej zgłosić się do terapeuty i zarezerwować sobie miejsce w prywatnym ośrodku. Równocześnie warto poinformować o wszystkim bliskich, aby móc liczyć na wsparcie z ich strony.
Nie warto ukrywać alkoholizmu czy twierdzić, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim sami. Niestety jest to często zbyt silny nałóg, który może powrócić nawet po latach abstynencji, dlatego warto regularnie korzystać z zajęć terapeutycznych oraz zmienić swoje życie i codzienne przyzwyczajenia. Najlepiej znaleźć inne rozrywki oraz pasje, w które zaangażujemy się w 100%. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże nam w walce z alkoholizmem. Oczywiście podczas udziału w terapiach również poznamy wiele skutecznych metod radzenia sobie z codziennymi pokusami i problemami, przez które wcześniej sięgaliśmy po alkohol.