Rodzaje drewnianych palet magazynowych

 

Palety drewniane to już standard magazynów i zakładów produkcyjnych. Bez nich nie byłoby możliwe zapewnienie bezpieczeństwa transportowanych materiałów oraz ich sprawne przewożenie z miejsca na miejsce. Na podkładzie z drewna można ułożyć kartony różnej wielkości – nawet te niewielkie po odpowiednim zabezpieczeniu folią nie spadną z niej i będą nadawały się do przewozu. Wykorzystanie palet jest także bezpieczne dla samych materiałów, ponieważ podróżują one jako jedna paczka, a nie jako oddzielne pakunki, które łatwo zgubić.

Palety jednorazowego użytku

paleta jednorazowaPaleta to nic innego jak drewniana konstrukcja umożliwiająca bezpieczny przewóz różnego rodzaju wyrobów. Najbardziej popularne są palety euro, których rozmiar jest normalizowany. Ich wielkość jest standardowa, a do tego standardu odnoszą się także producenci naczep i środków transportowych, wózków widłowych, a nawet regałów magazynowych i ramp. Palety spełniające normy europejskie muszą nie tylko mieć odpowiedni wymiar, ale także wyróżniać się znaczną trwałością. Niestety nie zawsze ich stosowanie jest optymalne. Ze względu na standaryzację ich produkcja wcale nie jest tak tania, przez co zakup wiąże się z większym wydatkiem. Właśnie dlatego z tego rodzaju rozwiązań korzystają magazyny i większe firmy, w których uzasadnione jest egzekwowanie zwrotu palet lub doliczanie ich wartości do ceny produktu. W innych sytuacjach sprawdzi się paleta jednorazowa. Wykonana jest z mniejszą dokładnością, a drewno do jej produkcji nierzadko pochodzi z odzysku. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się one do przewodu towarów. Z powodzeniem wykorzystują je producenci materiałów budowlanych, tworzyw sztucznych i wielu innych produktów. Dużą zaletą palet jednorazowych jest to, że można je bardzo tanio kupić. Nie bez znaczenia jest także dostępność wielu wymiarów – producent może zamówić takie podkłady, jakie będą dla niego optymalne. Najczęściej zmiennym wymiarem jest ich długość – szerokość pozostaje bez zmian, aby bez problemu można było je podnosić wózkiem transportowym.

Jednorazowe palety z drewna cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Co istotne, ich żywot często nie kończy się po tym, gdy towar zostanie z nich zdjęty. Zwykle są wykorzystywane ponownie do składowania jakichś elementów. Można je także zawieźć do punktu skupu, w którym dokonuje się niezbędnych napraw, a następnie zregenerowane podkłady znów wykorzystuje w procesach transportowych. Jest to działanie proekologiczne coraz częściej wdrażane w wielu firmach i przedsiębiorstwach.