Ramy malarskie

Ramy to nieodzowny element pracy każdego artysty malarza. Samo płótno i krosno malarskie nie wystarczą, obraz musi mieć w końcu oprawę. W dzisiejszych czasach ramy znajdziemy nie tylko w specjalistycznych sklepach dla plastyków. Znajdziemy je w różnych rodzajach, kolorach i wielkościach w różnych sklepach internetowych, czy popularnych portalach aukcyjnych. Każdy artysta znajdzie coś na swoje potrzeby. Jednak jakie ramy przydadzą się komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z malarstwem?

Standardowe ramy dla początkującego artysty

standardowe ramy malarskieJeśli dopiero zaczynamy i nie wiemy czy malarstwo w ogóle nas wciągnie na dłuższy okres nie warto inwestować w drogie, ekskluzywne, ozdobne ramy. Prostota na początek jest najbardziej zalecana, aby niepotrzebnie nie wydawać mnóstwa pieniędzy. Najprostsze ramy to bowiem bardzo nisko kosztowa sprawa. Najlepiej zdecydować się na drewniane ramy z często występujących gatunków drzew. Najbardziej popularne są te z drewna sosnowego. Ramy wykonane są z obrobionych już i przygotowanych listewek. Te z sosny mają jasny odcień, jeśli szukamy czegoś ciemniejszego warto rozejrzeć się za dębowymi. W sklepach znajdziemy zarówno gotowe, sklejone bądź rzadziej skręcone standardowe ramy malarskie o konkretnych wymiarach. Jeśli chcemy ramkę o wymiarze niestandardowym, mamy dwa wyjścia. Możemy zamówić listewki na wymiar lub skorzystać ze sklepu wykonującego ramki na zamówienie. Drugie rozwiązanie jest jednak droższe i zazwyczaj wiąże się z koniecznością zamówienia większej ilości sztuk. Listewki na wymiar możemy zamówić w sklepie budowlanym. Jeśli mamy możliwość skleić sobie ramkę samemu, to rozwiązanie będzie najbardziej ekonomiczne. Pozwala również na nieograniczoną dowolność jeśli chodzi o wymiary. Należy tylko pamiętać, by listewki były już obrobione (oszlifowane, pokryte olejem), a nie w stanie surowym, inaczej będziemy musieli te etapy przeprowadzić samemu. Oczywiście obraz można pozostawić również bez ramy, jednak znacznie lepiej prezentują się na ścianie te, które maja zamkniętą w ramkę całość.

Zamiast inwestować w drogie ozdobne ramy, lepiej zakupić lepsze farby i pędzle. To przyda się początkującemu artyście najbardziej, bowiem te gorszej jakości mogą skutecznie zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Ponadto coraz więcej ludzi ceni sobie prostotę, dużo osób decyduje się również na jak największą naturalność. Dlatego prostsze ramy wykonane z drewna są aktualnie bardziej na czasie niż te z bogatymi zdobieniami, malowane. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli planujemy swoje prace sprzedawać.