Przykłady skutecznej chemii basenowej

Utrzymywanie basenu prywatnego lub publicznego w należytej czystości jest priorytetowym działaniem zarówno wśród właścicieli dużych basenów, jak i osób prywatnych. Dzięki dużej ilości nowoczesnych środków, możliwe jest zapobieżenie rozwoju niepożądanych bakterii, które mogą powodować zakażenia, uczulenia czy choroby. Środki chemiczne oferowane w sklepach są bardzo skuteczne, a ich stosowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani rozeznania z zakresu reakcji chemicznych.

Chemia stosowana w celu dezynfekcji basenu

chemia basenowaDezynfekcja chemiczna basenów może odbywać się na przykład za pomocą chloru, który jest najbardziej popularnym związkiem chemicznym, zabijającym wszelkie bakterie w basenie. Większość nowoczesnych środków zawiera tak zwany chlor aktywny, który powoduje, że utrzymanie czystej wody w basenie jest niezwykle łatwe. Chemia basenowa na bazie chloru jest stosowana nie tylko na basenach, ale także we wszystkiego rodzaju aquaparkach, pływalniach oraz brodzikach. Kolejną bardzo ważną metodą dezynfekcji basenowej jest używanie w tym celu aktywnego tlenu. Jest to jedna z najbardziej popularnych alternatyw dla metody chlorowej, a jej skuteczność jest równie wysoka. Dzięki zastosowaniu aktywnego tlenu możliwe jest usunięcie nawet tak uciążliwych i groźnych bakterii, jak gronkowiec złocisty. Oprócz dezynfekcji wody basenowej, równie ważnym elementem jej czyszczenia jest walka z glonami. W tym celu stosuje się środki antyglonowe, które hamują rozrost tych niechcianych roślin. Dzięki odpowiedniej aplikacji płynnego środka chemicznego możliwe jest całkowite ich wytępienie. Środki antyglonowe posiadają bardzo wysokie stężenie substancji aktywnej, która jest odpowiedzialna za czyszczenie wody basenowej z tych niechcianych organizmów. Oprócz czyszczenia i dezynfekcji wody basenowej należy pamiętać także o regulowaniu jej poziomu pH. Do tego celu służą środki, za których pomocą może je podnieść lub obniżyć. Dzięki środkom chemicznym mamy okazję zatem uczynić naszą wodę basenową bardziej kwaśną lub zasadową. Ma to szczególne znaczenie dla ochrony skóry lub śluzów osób korzystających z danego basenu.

Kolejnym elementem, którego nie możemy pominąć podczas oczyszczania basenu, jest tak zwana koagulacja. Dzięki środkom chemicznym, za których pomocą możemy ją przeprowadzić, udaje się usunąć większość zanieczyszczeń, nawet tych, które nie są widoczne gołym okiem. Preparaty do przeprowadzania tego typu procesu występują zarówno w płynie, jak i w postaci tabletek lub granulatu.