Przydatność niwelatorów laserowych

Przeprowadzając remont czy budowę należy wyposażyć się w niezbędny do tego sprzęt. Jednym z takich urządzeń jest niwelator. Jest to urządzenie, które służy do precyzyjnego dokonywania pomiarów. Wytycza linie proste i różnice ich wysokości. Niwelator zaliczany jest raczej do specjalistycznego sprzętu. Choć posługiwanie się nim jest dziecinnie proste i może używać go każdy to jednak koszt związany z jego zakupem jest dość wysoki. Dlatego decydują się na niego profesjonaliści.

Pomiary za pomocą niwelatorów laserowych

niwelatory laseroweWszystkie budowlane niwelatory laserowe działają w ten sam sposób. Emitują wiązki laserowe w postaci promieni. Zakres emitowania promienie jest bardzo szeroki. Dzięki temu urządzenie może jednocześnie wyświetlać linię poziomą i przecinającą się z nią linię pionową. W ten sposób niweluje się różnice w wysokości pomiarowych punktów. Urządzenie to można wykorzystywać zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Jest to podstawowe narzędzie dla pracowników budowlanych. Ceny za takie niwelatory zaczynają się od 1000 zł. Im większy niwelator, bardzie rozbudowany w swoich funkcjach tym trzeba zapłacić za niego więcej. Jeśli chcemy kupić niwelator to już koszty zakupu same zawężają nam pole wyboru. Dodatkowo trzeba też zastanowić się nad takimi kwestiami jak zasięg, którego będziemy potrzebować. W zależności od modelu może on wynosić od kilku metrów do dwóch kilometrów. Ważne jest też zasilnie niwelatora. Wszystkie modele zasilane są akumulatorami o różnej pojemności. Dlatego warto rozważyć zakup dodatkowych. Warto zwrócić uwagę także na mocowanie. Przeważnie do niwelatora dostaniemy aluminiowy stojący statyw. Jeśli to okaże się nie wystarczające można skorzystać z opcji podwieszenia lub monopodu. Jeśli przewidujemy bardziej skomplikowane prace wówczas trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe elementy takie jak detektory czy czujniki. Niwelatory laserowe są następcom niwelatorów optycznych. Są od nich łatwiejsze w obsłudze i jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Te bardziej zaawansowane mogą nawet współpracować z systemami sterowania maszyn.

Jest to z pewnością sprzęt dedykowany głównie dla drogowców i budowlańców. Ułatwiają równanie terenu, prace murarskie, brukarskie, montażowe i stolarskie. W tych miejscach jest on niezastąpiony. Niwelatory są przystosowane do pracy w każdych warunkach terenowych i atmosferycznych. Ich największą zaletą jest dokładność pomiaru i autopoziomowanie a także uniwersalność zastosowania, łatwość i szybkość pomiaru, niezawodność i prosta obsługa.