Jesień to czas, w którym często udajemy się do lasu. Lubimy przecież długie spacery po lesie, wraz z całą rodziną, które sprawiają, że się całkowicie odprężamy, wdychamy świeże, czyste powietrze i zacieśniamy więzi rodzinne. Jesień to także czas, w którym udajemy się do lasu, aby móc korzystać z darów tej pory roku, a w związku z tym także nazbierać grzybów. Wszystko to wiąże się ze spędzeniem kilku godzin w lesie, w otoczeniu natury. Nie zawsze jednak takie spotkania z naturą mogą skończyć się dla nas dobrze.
Czy warto badać kleszcze w kierunku chorób?
Często wypady do lasu mogą sprawić, że przyniesiemy ze sobą towarzysza na gapę, który z chęcią będzie pasożytował na naszym ciele. Mówię tutaj oczywiście o kleszczach, czyli niewielkich stawonogach, które początkowo mają rozmiar łebka od szpilki, ale już w ciągu jednej nocy mogą kilkukrotnie zwiększyć swoje rozmiary osiągając rozmiar nawet ziarna grochu. Pasożyt zwiększa tak swoje rozmiary poprzez żywienie się naszą krwią, a w związku z tym ma z nią kontakt. Niestety, kontakt ten może wiązać się z negatywnymi dla naszego zdrowia skutkami. Kleszcze są nosicielami boreliozy, a więc niebezpiecznej dla naszego zdrowia choroby. Jej objawy pojawiają się czasem dopiero po jakimś czasie, w związku z czym trudno nam jest stwierdzić, czy faktycznie zostaliśmy zakażeni. Na szczęście mamy możliwość wykonania badania, które pozwoli nam określić, czy mogliśmy zachorować. Badanie kleszcza na boreliozę pozwoli nam na stwierdzenie, czy kleszcz, który nas ukąsił, był nosiciele boreliozy, a w związku z tym mógł nas nią zarazić. Takie badanie wykonywane jest w laboratorium, które posiada odpowiedni sprzęt i jest przygotowane do przeprowadzenia badania. Jeśli chcemy je wykonać to należy w specjalnym pojemniku umieścić usuniętego kleszcza, a następnie udać się do najbliższego laboratorium wykonującego takie badania. Na wyniki nie musimy czekać długo. Są one dostępne już następnego dnia i pozwalają w jednoznaczny sposób stwierdzić, czy dany kleszcz mógł nas zarazić niebezpieczną dla zdrowia boreliozą.
Warto wiedzieć, że samo badanie jest honorowane przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej, w związku z czym możemy liczyć na wdrożenie odpowiedniej terapii i dodatkowej diagnostyki, jeśli okaże się, że jest podejrzenie iż padliśmy ofiarą kleszcza. Myślę, że takie badanie powinna wykonywać każda osoba, która została ukąszona przez kleszcza. Pozwoli nam ono na zdecydowanie szybsze rozpoczęcie leczenia i może uchronić nas przez pojawieniem się powikłań.