Nie da się ukryć, że coraz więcej osób ma problem z używkami. Traktowane były one wcześniej jako środek, który miał pomagać, a okazało się, że stał się największym problemem. Ludzie z różnych powodów sięgnęli po alkohol lub narkotyki. Dla jednych miały być jedynie drobnym eksperymentem, dla innych sposobem na dobry humor, a jeszcze innym miały pomagać w zwalczaniu wewnętrznej pustki. Za każdym razem dzieje się tak, że używki tylko w początkowej fazie wydają się spełniać oczekiwania. Po jakimś czasie nie można już bez nich żyć, a efekty ich działania już wcale nie są pozytywne.
Co warto wiedzieć o terapii uzależnień?
Czy normalny, zdrowy człowiek może zniszczyć własne życie i zdrowie w ciągu kilku miesięcy? Okazuje się, że tak. Po alkohol i narkotyki sięgają nie tylko ci, którzy uważani są przez społeczeństwo za tak zwany margines społeczny. Bardzo wiele osób wykształconych, pochodzących z dobrych domów i mających, jak by się wydawało, pozytywne wzorce, może zmagać się z uzależnieniem. Niektórymi kieruje ciekawość, chęć zaimponowania komuś lub po prostu chęć przeżycia czegoś nowego. W przypadku alkoholu, do choroby nie dochodzi od od razu. Tu trzeba regularnego picia przez wiele miesięcy. W przypadku narkotyków jest inaczej. Mają one silniejsze oddziaływanie na układ nerwowy i dużo szybciej przejmują kontrolę nad ludzkim umysłem. Trudno jest samodzielnie wygrać walkę z nałogiem. Potrzebna jest specjalistyczna terapia uzależnień NFZ będzie mogło ją sfinansować, co dla wielu osób będzie sporym ułatwieniem. Terapie prowadzone są w sposób ambulatoryjny lub w zamkniętych ośrodkach odwykowych. Wszystko zależy od tego, w jakiej fazie uzależnienia jest dana osoba. Terapia polega przede wszystkim na rozmowach, uświadamianiu o zagrożeniach wynikających z zażywania używek i motywacji do tego, aby pozostawać w trzeźwości. Pacjent ma skupić się na tym, aby odzyskać władzę na swoimi myślami i działaniami. Taka terapia może trwać nawet kilkanaście miesięcy i nie należy jej przerywać.
Prawie każdy dorosły człowiek sięgnął z jakiejś okazji po alkohol. Nie oznacza to jednak, że od razu stał się alkoholikiem. Ten, kto pije regularnie i zwiększa wypijane ilości, na pewno będzie miał w przyszłości problem. Tak samo dzieje się z osobami, które sięgnęły po substancje psychoaktywne. Początkowa faza choroby dla wielu osób jest wręcz niewidoczna. Dopiero po jakimś czasie odczuwa się coraz silniejszy przymus sięgnięcia po używki. Tylko z pomocą z specjalistów dana osoba będzie mogła odzyskać pełną kontrolę nad własnym życiem.