Problemy natury psychologicznej

Zawód psychoterapeuty jest niezwykle odpowiedzialnym i ważnym zawodem w życiu wielu pacjentów. Jak wiemy problemy psychiczne w XXI wieku rozwijają się, jest ich coraz więcej i nie da się niestety nic z tym zrobić. Jedynie leczyć i szukać odpowiednich specjalistów. Zawód ten może wykonywać każdy, jednak bez certyfikatów i studiów niestety, ani rusz. 

Czy psychoterapeuta to łatwy zawód?

psychoterapeuta z Jeleniej GóryPsychoterapeuta to nie psychiatra czy psycholog, to całkowicie inny zwód. Psychoterapeuta pomaga ludziom rozwiązać problemy natury psychologicznej i psychicznej, stosując przy tym różne metody psychoterapii. Tych metod jest wiele, przykładowo psychoterapia behawioralna, humanistyczna czy psychodynamiczna. psychoterapeuta ma za zadanie pomóc choremu i wyjaśnić, na czym polega jego problem, ponadto wyjaśnia on zjawiska, które zachodzą w psychice pacjenta i jego otoczeniu. Jak zostać psychoterapeutą? Nie jest to proste, w Polsce, aby wykonywać ten zawód, to niestety, trzeba mieć wykształcenie wyższe. Czyli albo skończyć studia w tym kierunku. Najbardziej pożądanym kierunkiem jest psychologia, mile widziane są ukończone również kierunki społeczne, lub typowo humanistyczne, to również otwiera drzwi. Szkolenie na psychoterapeutę jest dość kosztowne oraz trwa 4 lata, do tego 2 lata stażu. Długo, to fakt, jednak psychoterapeuta powinien mieć odpowiednie doświadczenie i być  przygotowany już na samym początku. Aby zdobyć certyfikat zawodowy, konieczne jest zdobycie certyfikatu. Kariera psychoterapeuty wymaga ciągłego kształcenia przez cale życie podobnie jest z nauczycielem. Udział w konferencjach i szkoleniach, to absolutne minimum, jeżeli chodzi o dokształcanie się się psychoterapeuty. Dobry i doświadczony psychoterapeuta z Jeleniej Góry, powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Warto zwrócić uwagę również na to, że cena za wizytę u psychoterapeuty jest różna od 50 do 200 złotych, jednak jeżeli wymagamy fachowej pomocy, czasami warto dopłacić.  motywacją do chęci uzyskania zawodu nie powinny być pieniądze, co prawda dobry psychoterapeuta zarabia od 5 tysięcy złotych do około 10 tysięcy złotych, jednak nie pieniądze powinny być naszym wyznacznikiem, a chęć pomocy innym, bo kariera zawodowa tworzona tylko dla pieniędzy, po jakimś czasie może się zawalić.

Każdy z nas miał w swoim życiu jakieś załamanie nerwowe, czy spadek nastroju. Niestety, w porównaniu z depresją i innymi chorobami psychicznymi, to kropla w morzu. Czasami wydaje nam się, że mamy depresję, a nic z tym fantem nie robimy. Zaś osoby, które faktycznie mają problem unikają tematu psychoterapeuty, a wtedy takim ludziom trzeba pomóc, zwłaszcza bliskim.