Prawidłowe odprowadzanie ścieków

 

Każdy, kto planuje stworzyć projekt swojego pierwszego domu jednorodzinnego musi w nim uwzględnić obiekty, które są niezbędne do jego prawidłowego oraz sprawnego funkcjonowania. Stanowią o tym nie tylko przepisy prawa, ale również po prostu kwestia wygodnego użytkowania nowo powstałego budynku. 

Ekologiczne oczyszczalnie przydomowe

oczyszczalnia ścieków w ŁodziJeżeli w naszej głowie pojawił się pomysł na wybudowanie domu jednorodzinnego lub innego wolnostojącego obiektu, takiego jak np. hotel czy pensjonat musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż do prawidłowego funkcjonowania obiektów tego typu niezbędne jest uwzględnienie w planie budowy dodatkowych elementów – jednym z nich jest kwestia odprowadzania ścieków i zanieczyszczeń. Możemy zdecydować się na tradycyjne szambo, lub wybrać opcję bardziej zaawansowaną taką jak oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnie dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, oczyszczalnia ścieków drenażowa oraz biologiczna oczyszczalnia. Ta pierwsza jest często wybierana, ponieważ koszt jej wybudowania nie jest zbyt wygórowany, sam proces budowy również trwa dość krótko. Jednak wymaga ona bieżących kontroli stanu technicznego, jak również regularnego jej opróżniania. Nieprawidłowo wykonana może ulec rozszczelnieniu przez co ścieki, które się w niej znajdują mogą zanieczyścić wody gruntowe. Drugą wersją oczyszczalni jest biologiczna oczyszczalnia, której koszt budowy jest większy niż wersji drenażowej, sam proces budowy może również potrwać dłużej w zależności od projektu, jaki został wykonany, jednak ilość zalet jakie ona posiada wynagradza wszelkie niedogodności. Na rynku budowa obiektów tego rodzaju staje się coraz popularniejsza, ponieważ jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska jak również pomaga zaoszczędzić pieniądze i ponownie wykorzystać gromadzone w niej ścieki – oczywiście po ich oczyszczeniu. Uzyskaną w procesie oczyszczania wodę można ponownie wykorzystać do podlewania roślin lub trawnika na działce. Po zaprojektowaniu odpowiednich odpływów kanalizacyjnych uzyskaną w ten sposób wodę możemy przetransportować w dowolne miejsce, to sprawia, że tego rodzaju oczyszczalnia ścieków w Łodzi jest naprawdę bardzo dobrym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem.

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą tego jaki rodzaj obiektu do odprowadzania ścieków chcemy stworzyć w naszym gospodarstwie warto najpierw przeanalizować nasze rzeczywiste potrzeby i oczekiwania. Warto również realnie ocenić swoje możliwości finansowe, i dopiero na tej postawie ostatecznie zdecydować się na rodzaj obiektu.