Potrzebowałam specjalistycznego świadectwa energetycznego

Ostatnio posypało mi się kilka spraw w moim życiu. W związku z tym postanowiłam całkiem odmienić swój los. Przede wszystkim zmieniłam pracę. Zdecydowałam się również wyprowadzić z mieszkania w centrum wielkiego miasta gdzie dotychczas mieszkałam i przeprowadzić się do małego domku na przedmieściach wsi. Miałam już upatrzony małe domek do kupienia, ale najpierw musiałam sprzedać swoje obecne mieszkanie. Żeby było szybciej zdecydowałam się na pośrednictwo agenta nieruchomości. Dostałam od niego listę dokumentów, które były konieczne do sprzedaży mieszkania. 

Wykonałam świadectwo charakterystyki energetycznej 

specjalistyczne świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebneByłam trochę zdziwiona tym, że ta lista jest tak długa. Szczególnie zdziwiło mnie to, że miałam mu dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Nie miałam takiego dokumenty, bo dotychczas nie był mi potrzebny. Na wszelki wypadek zadzwoniłam do niego i zapytałam o specjalistyczne świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebne jest przy sprzedaży mieszkania, czy jest dokument niezbędny, czy może tylko dodatkowy, który może przyczynić się do wzrostu ceny zamieszkanie. Dowiedziałam się od niego, że jest to dokument niezbędny do tego, aby móc sprzedać mieszkanie na podstawie umowy kupna – sprzedaży. Jest on wymagany przez prawo, tak samo jak w przypadku sprzedaży mieszkania na podstawie spółdzielczego prawa własności do lokalu czy wynajmu długoterminowego. W takim razie nie pozostało mi nic innego, jak znalezienie odpowiedniego elektryka, który wystawi mi taki certyfikat. Z tego, co jeszcze zdążyłam się dowiedzieć takie świadectwo może być wystawione tylko przez osobę, która posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Nie może to być zwykły elektryk. Musi to być ktoś, kto posiada wykształcenie wyższe w kierunku architektury bądź charakterystyki energetycznej, bądź ukończył odpowiednie państwowe kursy w tym kierunku i zdał egzamin z wynikiem pozytywnym. Aby mieć pewność, że skorzystam z usług prawdziwego fachowca udałam się do firmy energetycznej, która oferowała takie usługi.

Udało mi się umówić na bardzo szybki termin, dlatego już kilka dni później elektryk wykonał odpowiednie pomiary, a także audyt energetyczny, który jest częścią świadectwa energetycznego i kilka dni później przysłał mi gotowe dokumenty. Instalacja elektryczna w moim mieszkaniu działała bez zarzutu, dlatego teraz mogłam już wystawiać ogłoszenie sprzedażowe. Miałam już wszystkie niezbędne dokumenty. Byłam bardzo zadowolona, że udało mi się to tak szybko i sprawnie załatwić.