Porównanie zawiesi łańcuchowych i linowych

Przedsiębiorcy, którzy działają w branży budowlanej lub transportowej, najchętniej wybierają zawiesia stalowe jako elementy służące do przenoszenia ładunków. Istnieją ich dwa główne rodzaje: łańcuchowe i stalowe. Każdy z nich odznacza się cechami, które pozwalają na przyporządkowanie ich do konkretnych zleceń i profilu działalności. Te pierwsze są zdecydowanie wytrzymalsze i łatwiejsze do naprawy. Drugie natomiast mają niższą wagę i są bardziej elastyczne. Różnią się także sposobem przechowywania, który wymaga albo dodatkowej pracy związanej z przenoszeniem i załadunkiem samych zawiesi, albo z wygospodarowaniem większej ilości miejsca na ich przechowywanie.

Zalety zawiesi łańcuchowych i linowych

łańcuchowe zawiesiaW zależności od tego, jaki ładunek będzie wymagał przeniesienia, należy użyć odpowiednio dobranego sprzętu. Łańcuchowe zawiesia sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku wielkogabarytowych elementów, których waga wynosi nawet ponad 20 ton. Linowe poradzą sobie dobrze z ładunkami do około 10 ton, jednak ich wytrzymałość jest zdecydowanie mniejsza niż tych wykorzystujących łańcuchy. Liny stalowe są za to elastyczne, co często przydaje się, zwłaszcza w przypadku niewielkich towarów o nieregularnych kształtach. Istnieje też mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia przez nie powierzchni elementu przenoszonego. Zawiesia łańcuchowe są chętniej wybierane tam, gdzie potrzebna jest niezawodność podczas długotrwałego, czasem nawet wieloletniego użytkowania. Poza regularnym czyszczeniem i podstawowymi zabiegami konserwującymi ich powierzchnię nie wymagają dodatkowej pracy. W razie uszkodzenia są też łatwe w naprawie. Wystarczy wymiana ogniw lub skrócenie łańcuchów, żeby można było używać ich ponownie. W przypadku lin stalowych zalecana jest natomiast wymiana całości na nową. Oba rodzaje zawiesi różnią się także sposobem przechowywania. Łańcuch z powodzeniem można włożyć do pojemników, podczas gdy liny należy zwinąć. Nie można jednak zrobić tego ciasno, wymaga to więc większej ilości miejsca, łańcuchy są jednak zdecydowanie cięższe.

Zawiesia łańcuchowe i linowe są chętnie wybierane do przenoszenia ciężkich ładunków w przedsiębiorstwach budowlanych i transportowych. Oba rodzaje odznaczają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jednak to łańcuchy mogą udźwignąć największe ciężary. Liny są za to bardziej elastyczne, wymagają jednak większej ilości miejsca na ich przechowywanie. Zawiesia łańcuchowe za to są o wiele cięższe, mimo że z łatwością można przechowywać je w pojemnikach.