Porównanie silników elektrycznych i spalinowych

Być może słyszeliśmy o wzroście wykorzystania silników elektrycznych, ale co tak naprawdę o nich wiemy i jak wypadają w porównaniu z silnikami benzynowymi lub gazowymi? Opierając się na poniższych informacjach, czy warto przestawić swoje samochody i inne energochłonne maszyny na silnik elektryczny? Jest szereg kryteriów za pomocą których można porównać oba te typy silników.

Jak silnik elektryczny wypada na tle spalinowego?

indukcyjne silniki elektryczneSilniki spalinowe łączą benzynę lub benzynę z powietrzem w cylindrze silnika. Następnie tłok ściska go i świeca zapłonowa zapala paliwo. Powoduje to niewielką eksplozję skutkującą mocą silnika. Silnik elektryczny przetwarza energię elektryczną i wprawia go w ruch bezpośrednio, wytwarzając wokół niego pole magnetyczne. Benzyna od dawna jest głównym źródłem energii w samochodach i innych maszynach, które wymagają jakiegoś silnika. Elektryczne – silniki te były często używane w miejscach, gdzie elektryczność jest łatwo dostępna. Benzyna to potężne, niedrogie rozwiązanie energetyczne, zwłaszcza że paliwa te są ogólnie łatwo dostępne (zwłaszcza na stacjach paliw). Natomiast indukcyjne silniki elektryczne są bardziej wydajne i są w stanie od razu zasilić swoje silniki z maksymalną mocą (podczas gdy silniki gazowe muszą najpierw zwiększyć obroty). Silniki gazowe i benzynowe nie są tak wydajne i podczas pracy będą wytwarzać trochę hałasu i wibracji. Jest to najbardziej widoczne, gdy silnik pracuje na biegu jałowym. Silnik elektryczny, zwłaszcza w połączeniu z akumulatorem, kosztuje znacznie więcej niż tradycyjny silnik gazowy. Uciążliwe może być również częste ładowanie silnika. Benzyna jest wytwarzana z ropy naftowej (nieodnawialne paliwo kopalne) i powoduje znaczną emisję dwutlenku węgla. Silniki elektryczne wykorzystują energię z węgla (który jest również nieodnawialnym paliwem kopalnym), ale mają również opcje bardziej przyjazne dla środowiska, takie jak pozyskiwanie energii z czystych elektrowni jądrowych, wiatrowych, pływowych i słonecznych. Silniki te nie wydzielają żadnych spalin. Wraz z wyczerpywaniem się światowych zasobów ropy naftowej, a tym samym benzyny i benzyny, rosną koszty.

Coraz droższe staje się prowadzenie samochodów i innych maszyn napędzanych silnikiem gazowym lub benzynowym. Silnik elektryczny jest znacznie tańszy w eksploatacji, ponieważ koszty energii elektrycznej nie są nawet zbliżone do kosztów benzyny i benzyny. Korzystanie z rozwiązań energetycznych do napędzania silnika, takich jak energia słoneczna, również zwróci się w przyszłości.