Pomiar czasu podczas zawodów

Od dłuższego już czasu biorę udział w wyścigach rowerowych. Uwielbiam jazdę na rowerze, jest to najprawdziwsza pasja. Każdą wolną chwilę spędzam na siodełku, wakacje od najmłodszych lat także na rowerze. Podczas ostatnich wakacji przejechałam wiele kilometrów zwiedzając Rumunię, Austrię na rowerze właśnie. Nie wyobrażam sobie innego sposobu spędzania wolnego czasu. Ponieważ więc trenuję w każdej właściwie wolnej chwili, pomyślałam, że mogłabym spróbować swoich sił w sportowej rowerowej rywalizacji. Stąd właśnie mój udział w zawodach.

Sposoby pomiaru czasu w rywalizacji sportowej

pomiar czasuOd kilku lat podczas których brałam udział w niemal wszelkich zawodach rowerowych w Polsce nauczyłam się, jak istotny jest pomiar czasu zawodników. Są trzy sposoby pomiaru czasu. Pierwszy sposób to tradycyjny sposób ręczny, kiedy sędzia własnoręcznie sprawdza czas przejazdu każdego z zawodników. Taki pomiar, ze względu na czynnik ludzki, jest pomiarem najmniej wiarygodnym. Wielokrotnie byłam świadkiem sytuacji, kiedy ułamki sekund decydowały o zwycięstwie i taki pomiar ręczny nie bardzo się sprawdzał. Drugim rodzajem pomiaru jest pomiar półautomatyczny. Początek pomiaru inicjuje automatyczny starter, a kończą ręcznie sędziowie. Tutaj także istnieje bardzo duże ryzyku błędu spowodowanego przez czynnik ludzki, zbyt wolny czas reakcji sędziego, aby zauważyć minimalne różnice w czasach poszczególnych zawodników. Ostatni, najbardziej skuteczny rodzaj pomiaru to pomiar automatyczny. Każdy z zawodników dostaje czip, na którym zapisany jest czas startu oraz czas w momencie przekroczenia mety. Taki pomiar pozwala na bardzo dużą dokładność wyników, można dzięki niemu zanotować różnice rzędu 1/10000s. Ponadto dzięki takiemu rodzajowi pomiarów możliwe jest błyskawiczne uzyskanie wyników zawodów, co dla zawodników oraz dla widzów jest bardzo istotne. Istnieje wiele firm specjalizujących się w profesjonalnej obsłudze zawodów i imprez sportowych i każda z nich ma w swoim zakresie również usługę pomiaru czasu.

Podczas zawodów sportowych mogą być stosowane różne sposobu pomiaru czasu. Ostatnio najczęściej wykorzystywanym i najbardziej popularnym sposobem jest elektroniczny pomiar. Pozwala on na uzyskanie najbardziej dokładnych wyników w błyskawicznym czasie. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu takiego systemu wyniki zawodników są znane od razu. Wiele systemów oferuje również możliwość wysyłania wyniku każdemu z zawodników drogą elektroniczną. Jest to tylko jeden z wielu atutów tego systemu pomiaru.