Po co nam chlor do basenu?

W każdym basenie czy to publicznym czy tez ogrodowym należy dbać o czystość wody, która wymaga systematycznej pielęgnacji i środków chemicznych. Do najbardziej rozpowszechnionych należy chlor. Jest on dostępny cenowo i ma wysoką skuteczność niszczenia glonów, bakterii, zanieczyszczeń. Dodatkowo należy dbać także o pH wody, koagulację i usuwanie alg. Zaletą chloru jest to, że niszczy on wszystkie mikroorganizmy niebezpieczne dla naszego zdrowia dlatego jest tak powszechny w dezynfekcji basenów.

Dlaczego chlorujemy wodę w basenie?

chlor do basenuOkazje się, że nawet niewielka ilość bakterii jaka potrafi pojawić się w wodzie nawet po krótkim czasie może powodować zmiany skórne; swędzenie, pieczenie czy wysypki. Zastosowanie chloru pozwoli wyeliminować te przykre skutki kąpieli w brudnej wodzie. Chlor do basenu może występować w postaci tabletek, granulek, proszku. Jeśli zdecydujemy się na ten w proszku lub granulacie przed użyciem należy rozcieńczyć go letnią wodą. Chloru w tabletkach również nie powinno się wrzucać bezpośrednio do basenu. Powinniśmy umieścić go w specjalnym dozowniku. W przeciwnym razie może odbarwić lub uszkodzić ściany basenu. Możemy również zdecydować się na płynny chlor. Wówczas potrzebne są specjalne pompy dozujące ponieważ jego działanie jest bardzo silne. W jego skład wchodzi także podchloryn, który utlenia się w szybkim tempie. Często występuje z substancjami nośnymi, dzięki czemu uwalnia się stopniowo. Ilość podanego do wody chloru zależy oczywiście od objętości zbiornika. Przed zakupem należy także sprawdzić datę przydatności a także zaopatrywać się w ten środek u sprawdzonych sprzedawców. Stosowanie tej metody do dezynfekcji wody jest dość łatwe i niedrogie. Chlor ma jednak bardzo specyficzny zapach. Mimo to jest bardzo często stosowany w basenach publicznych i prywatnych. Jego zaletą jest także wysoka skuteczność i szybkość działania. Chlorując wodę powinniśmy mimo wszystko ją wymieniać raz w tygodniu w ilości około 3%. W przeciwnym razem w wodzie będzie coraz więcej nośników, które będą spowalniać uwalnianie chloru.

Chlorowanie wody zapobiega także mętnieniu wody i powstawaniu śliskiego osadu na ścianach czy na dnie basenu. Dezynfekcję wody powinniśmy rozpocząć wraz z pierwszym napełnieniem basenu wodą. Wówczas dobrze jest zastosować większą dawkę od przewidywanej. Najlepiej rozpocząć dezynfekcję wieczorem gdy mamy pewność, że już nikt nie będzie w najbliższym czasie korzystać z basenu. Dbanie o czystość wody to bardzo istotna rzecz. Pomoże nam cieszyć się kąpielami w basenie np. ogrodowym przez cały sezon i uniknąć zachorowań.