Ozdobny panel dźwiękoszczelny

Wytłumiające panele z obudowami wykonanymi z tworzyw sztucznych są bodaj najskuteczniejszą metodą na zmniejszenie natężenia dźwięku pochodzącego z zewnątrz mieszkania czy domu. Nie należą jednak do szczególnie tanich akcesoriów, a dla wielu mniej zasobnych właścicieli mieszkań są one zdecydowanie zbyt kosztowne, nawet jak na swoją skuteczność. Decydują się oni więc na tańsze warianty, które mimo odmiennych materiałów nadal pochłaniają fale dźwiękowe w bardzo satysfakcjonującym stopniu.

Budżetowe panele akustyczne do mieszkań

panele akustyczne 3d z korkaSpośród wszystkich rodzajów domowych paneli wytłumiających, najczęściej wybieranymi i bodaj najskuteczniejszymi są warianty z pianki dźwiękoszczelnej, dodatkowo wzmocnione płytą korkową. Płyta z korka posiada bowiem ograniczone właściwości dźwiękochłonne, więc jej wykorzystanie podnosi możliwości pianki, samej w sobie skutecznie chłonącej fale dźwiękowe o niskim i przeciętnym poziomie natężenia. Domowe panele akustyczne 3d z korka zazwyczaj upodabniane są do ozdób ściennych o geometrycznych kształtach, gdzie ich profilowana powierzchnia służąca do wyłapywania fal dźwiękowych nie odróżnia się od wystroju pomieszczenia, służąc jako niecodzienna ozdoba o nowoczesnym wykonaniu. Panele są lekkie, a ich montaż może być przeprowadzony nawet za pomocą dwustronnej taśmy klejące, aczkolwiek producenci zalecają użycie profesjonalnego spoiwa, nie zaburzającego funkcjonalności i skuteczności paneli. Poziom pochłaniania dźwięku jest uzależniony od wielkości płyty i grubości materiału dźwiękochłonnego, dlatego też do dużych pomieszczeń zalecane są panele o odpowiednio większej powierzchni niż te przeznaczone do pokojów mieszkalnych czy przestrzeni użytkowej. Panele korkowe należą do najłatwiejszych w obróbce, dlatego też zazwyczaj nie ma większego problemu z zamówieniem takowych w wybranych kształtach czy dowolnej wielkości. Prostsze, geometryczne kształty są najczęściej spotykane w ofertach producentów, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie by zamówić panele o bardziej wymyślnych kształtach, na wzór ażurowych ozdób ściennych.Te ostatnie posiadają jednak dużą powierzchnię, wystarczającą do zachowania cech dźwiękochłonnych.

Korkowe panele trójwymiarowe najczęściej nie są malowane w żaden sposób, gdyż większość farb może zmniejszać dźwiękochłonność i zauważalnie obniżać skuteczność działania samego panelu, choć w ofertach producentów pojawiają się niekiedy warianty barwione fabrycznie. Są one przeznaczone przede wszystkim do pomieszczeń użytkowych lub salonów, gdzie najczęściej wszelkie ozdoby dopasowane są do wystroju.