Oszczędne światło na parkingu

Coraz więcej ludzi podejmuje decyzję, wyprowadzenia się z bloku, czy nawet z miasta. Chcą oni zamieszkać na obrzeżach, lub nawet wsiach w przytulnym domku jednorodzinnym, z własnym garażem, gdzie zawsze będzie miejsce na nasz samochód. Pomimo tego, osiedlowe parkingi, które są do dyspozycji mieszkańców danego rejonu, nadal występują, a biznes w postaci jego prowadzenia, w dalszym ciągu jest popularny.

Zaoszczędzenie na oświetleniu parkingu

energooszczędne oświetlenie parkinguDecydując się na wystartowanie, takiej działalności, należy pamiętać o paru rzeczach i mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim jak mocno rozwinięte jest dane osiedle. Jeżeli do czynienia mamy z dużym rejonem, to najlepiej będzie wybudować taki parking, na zewnątrz. Oczywiście należy wtedy zainwestować odpowiednią kwotę w teren i jego zagospodarowanie. Inaczej sprawa się ma, jeżeli chodzi o nieduże, zamknięte blokowisko. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem, jest budowa czegoś na kształt garażu, rozpościerającego się pod całym blokiem. Wtedy mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, a taki parking jest lepiej strzeżony, oczywiście odpowiednio wyposażony. Nieodłącznym elementem w takiej sytuacji będzie brama lub drzwi garażowe, które otwierane będą za pomocą elektronicznego pilota. Podobny zabieg można będzie wykonać w przypadku garażu zewnętrznego, jednak wtedy należy się zaopatrzyć w szlaban. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla właściciela, który nie będzie musiał być obecny w przybudówce przez cały czas. W obu przypadkach jednak, należy zaopatrzyć się w monitoring. Obecnie jest to wymóg, parking musi być cały czas strzeżony, aby w razie incydentu szybko zareagować. No i w końcu, należy się zastanowić w jaki sposób zniwelować koszty inwestycji i eksploatacji naszego parkingu. Jednym z dobrych rozwiązań jest zainwestowanie w energooszczędne oświetlenie parkingu. Nowoczesne świetlówki kompaktowe zużywają około 80% mniej energii, niż zwykłe żarówki, co więcej ich działanie jest dłuższe. Dłużej mogą co prawda świecić lampy LED, jednak te są droższe w eksploatacji. Natomiast energooszczędne świetlówki kompaktowe, pomimo energooszczędności doskonale oddają barwy, oraz są pozbawione efektu migotania. Są przy tym lekkie i pasują do wielu opraw oświetleniowych. Kompaktowe świetlówki zużywają około 5 razy mniej energii, niż zwykłe żarówki, a w dodatku rzadziej się przepalają.

Pomimo tego, trzeba odczekać parę sekund, aż zaczną świecić swoją pełną mocą, jednak jest to stosunkowo niewielkie utrudnienie. Swoją wysoką energooszczędnością, nadrabiają swoje drobne wady, a przy prowadzeniu swojego własnego parkingu osiedlowego, pozwolą nam zaoszczędzić dużo pieniędzy, a inwestycja włożona w projekt, zwróci się znacznie szybciej.