Wielu z nas pragnie mieć w domu zwierzaka, jednak nie każda opcja jest dla nas. W końcu z psem trzeba wychodzić na spacer minimum trzy razy dziennie, a my możemy nie mieć na to czasu albo siły. Wtedy wiele osób proponuje nam kota, jednak dla niektórych może być to również problemem, gdyż koty uwielbiają wysokości, czasem coś podrapią i mogą nie być spełnieniem naszych marzeń. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest królik, który może biegać po domu jak kot i nie potrzebuje spacerów. Mimo to musimy odpowiednio go żywić, aby był zdrowym zwierzęciem.
Dobór jedzenia dla królika
Zanim spiszemy naszą listę niezbędników żywieniowych dla królika musimy wiedzieć, iż mogą się one różnić w zależności od wieku, rasy, stanu zdrowia oraz płci. Warto swoje spostrzeżenia skonsultować z weterynarzem. Kiedy w domu pojawi się już królik musimy przygotować mu odpowiednią dawkę siana, które jest podstawą jego żywienia, w związku z czym zwierzak musi mieć do niego nieograniczony dostęp. Dzięki sianu królik uzupełnia włókna, witaminy, a także ściera zęby. Kolejnym dobrym wyborem są mieszanki ziół dla królików, które powinien być co jakiś czas zmieniane, aby królik się nie znudził. Warto też napomknąć, iż zioła są ważne, jednak to nie główny składnik diety stworzenia. Przy ziołach zalicza się świeże i suszone odpowiedniki takie jak gałązki, korzonki czy liście. Jest kilka ziół, które powinny występować w codziennej diecie królika. Są to między innymi babka lancetowata, mniszek lekarski, melisa albo chaber bławatek. Oczywiście, lista jest nieco dłuższa. Są też zioła, które warto podawać, jednak o wiele rzadziej. Mowa tutaj o pokrzywie, skrzypie pospolitym, nagietku, jak również mięcie czy bazylii i szeregu innych ziół. Warto również włączyć jako dodatek korzeń mniszka lekarskiego, korzeń cykorii, topinambur, lucernę. Zioła podawajmy naprzemiennie w różnych mieszankach. Pamiętajmy też, iż wbrew przekonaniom królik nie powinien jeść zbyt wiele warzyw, powinny być one dodatkiem. Jak widać nie jest to skomplikowana dieta.
Dobór niezbędnych składników odżywczych dla królika opiera się przede wszystkim na sianie oraz ziołach. Pozostałe elementy jak owoce i warzywa powinny być jedynie dodatkiem dla królika, gdyż nie pomagają przy ścieraniu zębów, a mogą prowadzić do otyłości królika. Pamiętajmy też, iż warto królikowi regularnie wymieniać mieszanki zielne, aby nie musiał ciągle jeść tego samego. W ten sposób nasz królik będzie ścierał zęby oraz będzie zdrowy i nie przytyje od nadmiaru cukrów.