Niektóre zaburzenia w rozwoju najmłodszych wymagają specjalistycznej diagnozy i odpowiedniej terapii. Czasem zdarza się, że proces rozwojowy przebiega w niewłaściwym tempie, a dziecko wyraźnie odstaje od swoich rówieśników. Wiele nieprawidłowości obserwowanych jest już w okresie przedszkolnym, kiedy to wychowawca zauważa, że rozwój przebiega w sposób nieharmonijny. Różnego rodzaju problemu pojawiają się także u starszych dzieci, kiedy pojawiają się niepokojące zmiany w zachowaniu. Dziecko na obniżony nastrój, czego powodem może być poczucie odrzucenia lub doświadczenie przemocy.
Dobrzy psycholodzy rozwiązują problemy najmłodszych
Czasem rodzicom ciężko jest rozmawiać z dzieckiem, nie zawsze wynika to z trudnych relacji, czasem dziecku trudniej zwierzać się najbliższym. Istnieje wiele sytuacji, kiedy dziecko potrzebuje wsparcia, a rodzice lub opiekunowie nie potrafią go udzielić. Warto wtedy poszukać specjalistycznej pomocy. Rodzicom oraz ich pociechom z pewnością udzieli jej dobry psycholog dziecięcy Łódź to miasto, gdzie dobrych specjalistów nie brakuje, posiadają oni duże doświadczenie i dbają o komfort małych pacjentów. Wskazaniem do wizyty u specjalisty są także różnego rodzaju lęki i fobie, a także agresywne zachowanie. Koniecznie należy się do niego wybrać, gdy pojawi się nocne moczenie, niechęć do chodzenia do szkoły lub przedszkola, trudności z nauką, kłopoty z koncentracją, a także nieumiejętność odnalezienie się w grupie rówieśniczej. Niepokojących objawów i zachowań dziecka nie należy bagatelizować, gdy z czasem mogą świadczyć ona poważnych problemach. Dobry specjalista jest w stanie dotrzeć do ich źródła, odpowiednio zdiagnozować małego pacjenta, a także zaplanować odpowiednią terapię. Często jest to doskonały sposób na rozwiązanie problemów, jednak rodzice muszą współpracować specjalistą i stosować się do jego rad. Konieczna jest konsekwencja i systematyczność, by osiągnąć pożądane rezultaty. Psycholog współpracuje zarówno z młodszymi dziećmi, jak i nastolatkami. Działania terapeutyczne polegają na spotkaniach zarówno rodziców, jak i dziecka ze specjalistą, czasem wystarczy sama rozmowa, innym razem konieczne jest zastosowanie różnorodnych metod i technik.
W przypadku małych dzieci diagnoza odbywa się na podstawie różnego rodzaju zajęć, zabawy, czytania bajek oraz odgrywania ról. W przypadku starszych nastolatków pomocna okazuje się rozmowa oraz obserwacja pacjenta. Rodzice udają się do psychologa, gdy pojawiają się u ich pociech zachowania agresywne, a także różnego rodzaju lęki. Zgłaszają się także rodzice dzieci z autyzmem i nadpobudliwością psychoruchową. Różnego rodzaju trudności szkolne, a także kłopoty dziecka w nawiązywaniu interakcji społecznych oraz uzależnienia również powinny skłonić opiekunów do wizyty u specjalisty.