Odpowiednia uprawa kukurydzy

Kukurydza – jedna z najczęstszych składników naszej diety. Mąka kukurydziana, popocorn, kukurydza do wszelkich potraw czy sałatek, to najczęściej spożywane nasiona wśród ludzi. kukurydzy nie jest trudno wyhodować, zwłaszcza podczas upalnych upałów, które przez ostatnie czasy w Polsce sa niemiłosierne i bardzo zabójcze, zwłaszcza dla cebuli, ziemniaków czy innych bulw. jednakże jak przy każdej uprawie niezwykle istotny jest nawóz oraz biostymulator. 

Jak uprawiać kukurydzę? 

nawożenie kukurydzyUprawa kukurydzy jak już wcześniej wspomniałam trudna nie jest, jednakże warto wiedzieć, że kukurydza jest wręcz stworzona do ciepłego klimatu. jest zbożem o dużych wymaganiach cieplnych i nie przeszkadza jej ciepło w żadnym przypadku. Co ciekawe wytrzymuje przymrozki nawet do – 6 stopni celsjusza, wiec naprawdę jest to przyszłościowe zboże. Pamiętajmy jednak, że pomimo iż kukurydza lubi gorąco, potrzebuje sporo wody, bez wody jej nasiona będą przesuszone i suche, tak więc do wyrzucenia i ziarno nie do spożycia. Największa potrzebne wodną, kukurydza wykazuje w okresie kwitnienia to znaczy w miesiącach lipiec oraz sierpień. Kukurydza nie lubi gleb podmokłych zimnych, ciężkich oraz ilastych. Najbardziej idealna ziemią sa dla niej torfy czy gleby lekkie, gdzie po prostu nie znajdziemy takiego składnika jak miedź. kukurydza miedzi nie lubi i najlepiej rośnie właśnie na takich glebach. Bardzo istotne jest również nawożenie kukurydzy, ponieważ pobiera ona ogromne ilości mikroskładników ważnych dla niej z wody oraz z gleby. Gleba na której chcemy uprawiać kukurydze powinna mieć odczyn powyżej 5,5 pH, zaś nawozić w okresie jesieni powinniśmy glebę fosforem, potasem czy magnezem. kukurydza bardzo lubi fosfor, dlatego jeżeli posiadamy kompostownik, gnojówkę czy gnojowicę, powinniśmy w pierwszej kolejności,  pozawozić ziemię tym cennym składnikiem. nawet nie zdajemy sobie sprawy, w jakie cenne mikroelementy dla kukurydzy bogata jest gnojówka. Dlatego nie warto tego wyrzucać, a można zostawić, ewentualnie sprzedać za grosze czy oddać komuś, kto kukurydze uprawia. nawożenie azotem jest również bardzo istotne. 

Podczas uprawy najbardziej istotnym wyborem będzie wybór odpowiedniego nawozu, odpowiednio bogatego i cennego w składniki, odpowiednio korzystnego cenowo. po drugie biostymuulator, który podaje się przez listki, jest to bardzo ważna część jeżeli chodzi o zmianę dna w kukurydzy, czyli staje się ona odporna na wyższe temperatury, na szkodniki czy na przymrozki, nie jest szkodliwa dla samej kukurydzy ani dla ludzi.