Nowoczesny druk trójwymiarowy

Dla wielu modelarzy, brak modeli konkretnej maszyny był zawsze problematyczny, zwłaszcza jeśli chcieli wykonywać makiety specyficznych linii lub przewoźnika. Oczywiście, zawsze możliwe było przerobienie istniejących modeli, aczkolwiek była to trudna sztuka, często wymagająca bardzo dużych umiejętności którymi nie każdy modelarz mógł się pochwalić. Od jakiegoś czasu, jednak, kilku uzdolnionych grafików komputerowych zaczęło tworzyć projekty dotychczasowo nieprodukowanych modeli, a owe projekty były przeznaczone do drukarek trójwymiarowych.

Wydruk trójwymiarowy skomplikowanych modeli

drukowanie 3dDruk trójwymiarowy od dłuższego czasu wykorzystywany był przez modelarzy i pasjonatów gier bitewnych, choć zazwyczaj służył on do produkcji niewielkich podzespołów i części zamiennych do tych modeli, które nie były już w produkcji. Jednak od niedawna można było również spotkać modele całkowicie drukowane, a nie różniły się one wykonaniem od profesjonalnych odmian najlepszych producentów. Drukowanie 3d, z użyciem profesjonalnego filamentu i dobrej jakości drukarki, pozwalało bowiem na stworzenie precyzyjnego i szczegółowego kształtu znacznie szybciej niż jakakolwiek inna metoda tworzenia i odlewania modeli. Dzięki dokładnym projektom komputerowym, nawet najbardziej podstawowe drukarki mogły zostać użyte do stworzenia bardzo skomplikowanych brył, i używane były nie tylko do drukowania części zamiennych, ale również całych modeli. Co więcej, jeden projekt mógł być dowolnie zmieniany i dopasowywany do potrzeb konkretnego modelarza, nie tylko pod kątem wyglądu, ale również i skali. Podczas gdy podstawowe filamenty były dość dobre do tworzenia zwykłych modeli o niedużym skomplikowaniu kształtu, w wielu profesjonalnych sklepach można było dostać odmiany modelarskie a nawet przemysłowe. Takie filamenty różniły się od siebie gęstością i twardością, więc mogły być stosowane do produkcji różnego rodzaju elementów.

Niektóre firmy używały nawet drukarek trójwymiarowych do tworzenia tymczasowych części zamiennych do maszyn przemysłowych, używanych w razie awarii do uniknięcia przestojów w trybie produkcji. Lepsze filamenty, przeznaczone właśnie dla modelarzy, były natomiast elastyczne i bardzo łatwe do obrabiania, dzięki czemu mogły być dopasowane niemal do każdej makiety tematycznej, lub gry bitewnej, bez większego trudu. Coraz częściej zdarzało się również, iż figurki do gier bitewnych były w całości drukowane trójwymiarowo, i miewały lepsze wykonanie niż tradycyjnie odlewane odmiany, bez żadnych skaz produkcyjnych.